Wrocław idzie na przód: Miasto promuje szczepienia przeciwko HPV

Wrocław idzie na przód: Miasto promuje szczepienia przeciwko HPV

Wrocław, znany z rekordowego poziomu szczepienia młodzieży przeciwko wirusowi HPV, nie poprzestaje na tym sukcesie. Pomimo wdrożenia krajowego programu szczepień, samorząd miasta decyduje się na prowadzenie własnej kampanii społecznej, której głównym celem jest dodatkowa mobilizacja społeczności do korzystania ze szczepień.

Przez pełen okres trzynastu lat, we Wrocławiu oferowano bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Dzięki temu, blisko 27 tysięcy nastolatków mieszkańców stolicy Dolnego Śląska skorzystało z tej formy profilaktyki. Z dniem 1 czerwca, ogólnokrajowy program szczepień przeciwko HPV stał się dostępny dla 12- i 13-latków zarówno dziewcząt jak i chłopców. Choć Ministerstwo Zdrowia pokrywa koszty zakupu szczepionek i organizacji procesu szczepień, nie angażuje się w działania edukacyjne związane z wirusem HPV.

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, podkreśla jednak, że wrocławski program miał zdecydowanie szerszy zakres. „Nie ograniczaliśmy się jedynie do szczepień, ale również prowadziliśmy edukację. Edukowaliśmy dzieci i młodzież, ale także ich rodziców. W spotkaniach edukacyjnych wzięło udział ponad 30 tysięcy rodziców oraz niemal 37 tysięcy uczniów. To właśnie dzięki naszym działaniom edukacyjnym Wrocław może pochwalić się rekordową wyszczepialnością, osiągającą poziom 73%.”

Wysoki poziom szczepienia przeciwko HPV we Wrocławiu jest porównywalny z poziomami osiąganymi przez nastolatki w takich krajach jak Finlandia, Norwegia, Szwecja czy Wielka Brytania.