Remont torowiska na ul. Szczytnickiej – nieoczekiwane wykorzystanie ciągu pieszo-rowerowego jako drogi dla samochodów

Remont torowiska na ul. Szczytnickiej – nieoczekiwane wykorzystanie ciągu pieszo-rowerowego jako drogi dla samochodów

Od ostatniej soboty, trwają prace remontowe na torowisku przy ulicy Szczytnickiej, realizowane przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne we Wrocławiu (MPK). Wywołało to zaskoczenie wśród mieszkańców, kiedy tymczasowy dojazd do jednej z posesji został skierowany przez ciąg pieszo-rowerowy.

Mieszkańcy wyrażają swoje obawy, że samochody korzystające z tej drogi stanowią potencjalne zagrożenie dla przechodniów. Ponadto, zdaniem mieszkańców, ciężar pojazdów może po pewnym czasie doprowadzić do uszkodzenia nawierzchni. Postrzegają to jako ryzyko dla bezpieczeństwa: „Mam wrażenie, że spacerując chodnikiem jestem narażony na niebezpieczeństwo. Samochody jeżdżące tuż obok mnie to przesada. Myślę, że powinniśmy znaleźć inny sposób dojazdu, a na pewno nie korzystać z chodnika”.

Niemniej jednak, Katarzyna Pawlak – rzecznik prasowy MPK Wrocław – uspokaja, mówiąc, że sytuacja jest zgodna z przepisami. Wskazuje, że obecnie ciąg pieszo-rowerowy służy także jako droga pożarowa. Pawlak twierdzi: „Droga ta została wytyczona zgodnie z zatwierdzonym planem organizacji ruchu tymczasowego. Na czas trwania remontu, ciąg pieszo-rowerowy zmienił swoje przeznaczenie na strefę zamieszkania – to jest odpowiednio oznaczone. Jednak dla dodatkowego zapewnienia bezpieczeństwa, postanowiliśmy skierować tam patrole nadzoru ruchu”.

Stowarzyszenie Akcja Miasto nie pozostaje obojętne wobec tej sytuacji. Organizacja podjęła kroki, składając wniosek do wojewody o kontrolę zgodności z prawem oraz ocenę bezpieczeństwa tego tymczasowego rozwiązania.