Renowacja Pomnika Zesłańców Sybiru na placu Strzeleckim we Wrocławiu

Renowacja Pomnika Zesłańców Sybiru na placu Strzeleckim we Wrocławiu

Wrocławski Pomnik Zesłańców Sybiru przechodzi obecnie proces odnowy. Ta monumentalna budowla w formie obelisku, zlokalizowana na placu Strzeleckim, ma odzyskać swój dawny blask. W planach jest również rewitalizacja jego otoczenia.

Jacek Sutryk, prezydent miasta Wrocławia, wyjaśnił, że decyzja o renowacji pomnika zapadła w kontekście kompleksowej przebudowy ulicy Pomorskiej oraz placu Staszica. Zaznaczył, że Pomnik Zesłańców Sybiru jest dla miasta miejscem o istotnym znaczeniu, funkcjonującym jako przestrzeń pamięci i spotkań. Przypomniał także, że wielu zesłańców syberyjskich osiedliło się we Wrocławiu po II wojnie światowej, a miasto razem z nimi stało się strażnikiem tej bolesnej, ale ważnej części polskiej historii.

Pomnik wpisujący się w krajobraz miejski Wrocławia został ukończony w roku 2000. Prezentuje on postać 12-metrowego krzyża łacińskiego przebijającego mur. Jest to symbol heroicznej walki i męczeństwa Polaków zesłanych na Syberię, nazywaną również Nieludzką Ziemią.

Zarząd Zieleni Miejskiej, który nadzoruje prace renowacyjne, planuje nie tylko odświeżenie samego pomnika, ale także drobne naprawy nawierzchni oraz ławek w jego otoczeniu. Do zaakcentowania urody monumentu posłużą dodatkowe nasadzenia roślin, takich jak hortensje, szałwia czy trzcinnik. Jacek Sutryk poinformował, że ostatnim etapem prac będzie posadzenie 12 jesionów wąskolistnych odmiany Raywood.