Skandal finansowy na dużą skalę: wyłudzenia VATu i pranie brudnych pieniędzy we Wrocławiu

Skandal finansowy na dużą skalę: wyłudzenia VATu i pranie brudnych pieniędzy we Wrocławiu

Rzeczniczka Prasowa Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, prokurator Katarzyna Bylicka, przekazała PAP informacje dotyczące bieżącego śledztwa. Śledztwo to jest nadzorowane przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu i dotyczy zarzutów związanych z nielegalnymi działaniami takimi jak wyłudzanie podatku od towarów i usług, fałszowanie dokumentów – w szczególności faktur VAT za sprzedaż towarów o łącznej wartości przekraczającej 223 miliony złotych – oraz pranie brudnych pieniędzy. Zdaniem prokuratorów te działania były realizowane przez dobrze zorganizowaną grupę przestępczą.

Prokurator Katarzyna Bylicka wraz z ekipą prokuratorską, na łamach poniedziałkowego komunikatu prasowego, ujawniła na jak szeroką skalę rozpracowywany jest proceder oszustw związanych z podatkiem VAT. Grupa przestępcza podejrzana jest o fałszowanie danych sprzedaży oleju posmażalniczego. W ramach badań sprawy, aresztowano do tej pory 15 osób podejrzanych o udział w przestępstwie.

Prokurator Katarzyna Bylicka dodała, że śledztwo nadzorowane przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu obejmuje nie tylko oszustwa związane z podatkiem VAT, ale też fałszowanie dokumentów i pranie brudnych pieniędzy. Grupa przestępcza jest podejrzana o szereg nielegalnych działań związanych z obrotem olejami roślinnymi, olejem posmażalniczym oraz biokomponentami, które miały na celu wyłudzenie pieniędzy.