Unikalne spojrzenie na szklaną sztukę. Ekspozycja "Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła (1945–2020)" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

Unikalne spojrzenie na szklaną sztukę. Ekspozycja "Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła (1945–2020)" w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

„Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła (1945–2020)” to nazwa najnowszej prezentacji, do której zwiedzający mają dostęp w Muzeum Narodowym we Wrocławiu od wtorku. Zgodnie z zapewnieniami osób odpowiedzialnych za organizację wystawy, jest to niepowtarzalna okazja do zapoznania się z dorobkiem polskich projektantek szkła, który mimo swej bogactwa jest nadal niedoceniany i mało rozpoznawany.

Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowym we Wrocławiu, podkreśla znaczenie tej ekspozycji jako etapu w bieżących badaniach prowadzonych przez muzeum. Dotychczasowe efekty tych prac zaowocowały monografiami poświęconymi Wytwórni Wyrobów Ceramicznych Steatyt w Katowicach (2015), twórczości Jerzego Słuczan-Orkuszowi (2019) oraz parze artystycznej Eryce i Janowi Drostom (2022).

Oszczanowski wyraził swoje uznanie dla dr Barbary Banaś, która jest główną siłą napędową tych działań. Wskazał, że jako wybitna specjalistka w dziedzinie powojennego wzornictwa szkła i ceramiki, dr Banaś odegrała kluczową rolę w promocji tych dziedzin sztuki. Zauważył również rosnące zainteresowanie wzornictwem z ostatnich 50 lat XX wieku oraz naszych czasów. Jego zdaniem, liczne przykłady tej sztuki stają się nie tylko przedmiotem poszukiwań kolekcjonerów, ale także wartościowym dodatkiem do zbiorów muzealnych.