W hołdzie Romanowi Kołakowskiemu: tramwaj Moderus Gamma zyskał nowego patrona

W hołdzie Romanowi Kołakowskiemu: tramwaj Moderus Gamma zyskał nowego patrona

W dniu 23 marca, sobotę, jedna z jednostek tramwajowych Moderus Gamma została oficjalnie nazwana na cześć Romana Kołakowskiego, znanej osobistości Wrocławia. Zaszczyt ten przypadł nie tylko autorowi tekstów piosenek i kompozytorowi, ale także tłumaczowi, muzykowi i reżyserowi wielu spektakli. Kołakowski przez wiele lat pełnił również rolę dyrektora Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Wydarzenie to niewątpliwie stanowiło symboliczne zwieńczenie 44. edycji festiwalu, który kończył się tego samego weekendu.

Prezes MPK Wrocław, Witold Woźny, podkreślał w swoim przemówieniu, że Roman Kołakowski nie był tylko utalentowanym artystą, ale także osobą, której twórczość i zaangażowanie w życie kulturalne Wrocławia wpływały na mieszkańców miasta. Jego teksty, kompozycje i spektakle poruszały serca i umysły ludzi, inspirując do refleksji zarówno nad najważniejszymi sprawami życiowymi jak również nad tymi pozornie błahymi.

Roman Kołakowski przyszedł na świat 8 czerwca 1957 roku we Wrocławiu. Po ukończeniu studiów na kierunku polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, zaangażował się w działalność opozycyjną, w tym w Studencki Komitet Solidarności i KOR. Jego debiut artystyczny miał miejsce w latach 70., kiedy to zaczął wykonywać własne kompozycje do wierszy uznanych poetów, takich jak Czesław Miłosz, Ewa Lipska czy Stanisław Barańczak, głównie poza oficjalnym obiegiem artystycznym.