Wrocław w oczekiwaniu na samoobsługowe książkomaty

Wrocław w oczekiwaniu na samoobsługowe książkomaty

Pomysł instalacji samoobsługowych książkomatów, które są już dobrze znanym elementem krajobrazu miast na całym świecie, jest teraz rozważany dla Wrocławia. Projekt ten przewiduje stworzenie sieci takich urządzeń rozmieszczonych po całym mieście, umożliwiających wypożyczanie i oddawanie książek o dowolnej porze dnia i nocy, siedem dni w tygodniu. Ta inicjatywa ma na celu ułatwienie dostępu do literatury mieszkańcom miasta i zostanie poddana głosowaniu w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego (WBO), jak wyjaśnia Anna Janus, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Książkomaty mają być nową atrakcją we Wrocławiu, ich liczba ma wynosić łącznie 12 sztuk rozmieszczonych w strategicznych lokalizacjach stolicy Dolnego Śląska. Jak informuje dyrektorka Janus, to właśnie mieszkańcy będą decydować o ich lokalizacji dzięki głosowaniu w ramach WBO.

Głosowanie nad projektami zgłoszonymi w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego rozpocznie się 22 września i potrwa do 9 października. Wszystkich zgłoszonych projektów jest ponad 300, a na realizację wybranych inicjatyw miasto przeznaczy łącznie 31 milionów złotych.