Wrocław: W trakcie uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy ogłoszono kontynuację ekshumacji na Cmentarzu Osobowickim

Wrocław: W trakcie uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy ogłoszono kontynuację ekshumacji na Cmentarzu Osobowickim

W minionym czasie, podczas oficjalnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy w stolicy Dolnego Śląska, Wrocławiu, poinformowano o planach przeprowadzenia dalszych ekshumacji na terenie Cmentarza Osobowickiego. Ten ruch ma na celu odnalezienie oraz przeniesienie do kwatery honorowej szczątków żołnierzy podziemia antykomunistycznego, którzy zostaną zidentyfikowani w wyniku tych działań.

Na początek weekendu, konkretnie w piątkowe przedpołudnie, na wrocławskim Cmentarzu Osobowickim odbyło się wydarzenie o charakterze patriotycznym z udziałem reprezentacji wojskowej. Okazją do organizacji tej uroczystości był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca każdego roku.

Zgodnie z słowami Kamila Dworaczka, dyrektora wrocławskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, święto to jest hołdem dla żołnierzy, którzy po roku 1945 nie porzucili broni i mimo nowych, komunistycznych realiów, postanowili kontynuować walkę. Tym razem przeciwnikiem były siły sowieckie, które okupowały Polskę.

Wspomniana ceremonia miała miejsce w specyficznym dla tego cmentarza miejscu – kwatery więziennej. W latach 1945-56 złożono tam ciała 354 osób, w tym 89 skazanych na karę śmierci i straconych. Wśród nich byli członkowie WiN i AK. Instytut Pamięci Narodowej od 2011 roku prowadził tam ekshumacje, które doprowadziły do odnalezienia szczątków członków podziemia antykomunistycznego. W piątek Kamil Dworaczek poinformował o planach dalszych prac – ekshumacje mają się rozpocząć już w pierwszej połowie bieżącego roku.