Wrocław zagospodaruje miejsca parkingowe dla kierowców z Ukrainy

Wrocław zagospodaruje miejsca parkingowe dla kierowców z Ukrainy

W ramach nowego planu, specjalne sektory dla kierowców z Ukrainy zostaną wyodrębnione na istniejących publicznych parkingach. Te wyznaczone strefy będą oznakowane za pomocą znaków drogowych pionowych i poziomych. Na powierzchni jezdni pojawią się kolory niebieski i żółty, reprezentujące flagę Ukrainy, a obok zostanie ustawiony znak drogowy z ukraińskim symbolem narodowym. Jak twierdzi Miłosz Niedoczekany, przedstawiciel prezydenta Wrocławia ds. rozwoju transportu samochodowego, straż miejska będzie czuwać nad przestrzeganiem tych oznaczeń.

Początkowo, Polacy parkujący na miejscach przeznaczonych dla Ukraińców będą jedynie pouczani, jednak po upływie miesiąca zaczną obowiązywać mandaty i punkty karne – zapewnia Niedoczekany.

Pierwsza faza tego pilotażowego programu rozpoczyna się dzisiaj, 1 kwietnia. W tej etapie miasto przydzieli 200 miejsc parkingowych dla kierowców z Ukrainy. Zgodnie z planem, te miejsca parkingowe znajdować się będą w okolicach Rynku, obejmując ulice Kotlarską, Nożowniczą, Szajnochy i Łaciarską. Parkingi te pojawią się również na Podwalu, a także przy ulicach Kazimierza Wielkiego, al. Słowackiego i Purkyniego – wylicza Niedoczekany.

Pilotażowy program potrwa trzy miesiące. Po tym okresie, każdy kolejny miesiąc będzie przynosił nowe parkingi przeznaczone dla kierowców z Ukrainy. Ostatecznym celem jest to, aby jedna trzecia wszystkich miejsc parkingowych w mieście była dostępna dla kierowców z Ukrainy. Ta proporcja nie jest przypadkowa, ponieważ według szacunków, obecnie jedna trzecia mieszkańców Wrocławia to obywatele Ukrainy. Taki podział miejsc parkingowych będzie zatem sprawiedliwy – wyjaśnia pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. rozwoju transportu samochodowego.