Wrocławska bazylika św. Elżbiety zaprasza na letnie koncerty organowe

Wrocławska bazylika św. Elżbiety zaprasza na letnie koncerty organowe

Począwszy od czerwca, aż do ostatnich dni września, każdy piątkowy wieczór we Wrocławiu będzie miał swoją muzyczną nutę. W tych dniach, w bazylice św. Elżbiety odbędą się koncerty organowe. To szczególne wydarzenie umożliwi publiczności ponowne doświadczenie brzmienia słynnych organów Englera, które zostały zniszczone w pożarze w 1976 roku, ale teraz znów rozbrzmiewają w pełni swojej chwały.

Budowa imponujących organów w kościele pod wezwaniem św. Elżbiety była dziełem Michaela Englera, który rozpoczął jej realizację w 1750 roku. Zadanie to zostało dokończone dopiero 11 lat później przez jego syna – Gottlieba Benjamina Englera oraz zięcia – Gottlieba Zieglera. Ten monumentalny instrument muzyczny został wyposażony w 54 brzmiące głosy, a także rejestr dzwonów i naturalnych kotłów. Organy te, nazywane „głosem Śląska”, były koncertowym instrumentem najwyższej klasy i doskonałym przykładem barokowej sztuki. Organowy prospekt, bogato złocony i polichromowany, ozdobiony był figurkami grających na instrumentach aniołów, proroków ze Starego Testamentu oraz personifikacjami harmonii i dysonansu. Rzeźby te były dziełem Johann Albrecht Siegwitza z Bambergu oraz August Leopold Jaeschke.

Chociaż Druga Wojna Światowa zniszczyła prawie 80 procent miasta, kościół św. Elżbiety przetrwał ten okres dość nienaruszony. „Głos Śląska” rozbrzmiał z pełnym rozmachem tuż po wojnie. Niestety, 9 czerwca 1976 roku historia tych ponad 200-letnich organów została brutalnie przerwana przez pożar, który strawił wnętrze kościoła. Ten bezcenny instrument muzyczny, wykonany w większości z drewna, został niemal całkowicie zniszczony przez płomienie. Ze spektakularnej konstrukcji zachowało się tylko sześć nadpalonych fragmentów rzeźb.