Wrocławski budżet na rok 2024: Inwestycje w sport – Stadion Wrocław i drużyna Śląska

Wrocławski budżet na rok 2024: Inwestycje w sport – Stadion Wrocław i drużyna Śląska

Wrocław w 2024 roku zasili miejskie spółki kwotą przekraczającą 60 milionów złotych. Najwięcej finansowego wsparcia, bo aż 40 milionów, trafi do Stadionu Wrocław. Dodatkowo, kwota wynosząca ponad 20 milionów złotych zostanie przeznaczona na drużynę piłkarską Śląsk. Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd biorą się te imponujące sumy i na co jeszcze będą wydane nasze pieniądze? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Z analizy ostatnich lat wynika, że praktyka przekazywania dużej ilości gotówki na rzecz miejskich spółek nie jest niczym nadzwyczajnym. Od 2017 roku, tylko na Stadion Wrocław ze środków miejskiego budżetu przekazano łącznie ponad ćwierć miliarda złotych. A w 2024 roku ta kwota powiększy się o kolejne 47 milionów. Taki stan rzeczy jest efektem umowy podpisanej już 15 lat temu, dotyczącej wspólnej organizacji Euro 2012.

Ale które jeszcze miejskie spółki mogą liczyć na pokaźną „dotację” od miasta? Śląsk Wrocław, klub piłkarski mający wkrótce przejść na ręce prywatnego inwestora, otrzyma 21 milionów złotych. Te środki zostaną przeznaczone na rozwój i utrzymanie drużyn piłkarskich, w tym Akademii Piłkarskiej Śląska.