Wrocławski Pomnik Żołnierzy Niezłomnych wśród top 100 obiektów konkursu CODAawards

Wrocławski Pomnik Żołnierzy Niezłomnych wśród top 100 obiektów konkursu CODAawards

Wrocławskie upamiętnienie Bohaterów Walk o Wolność – Pomnik Żołnierzy Niezłomnych – rywalizuje o zaszczytne miejsce w międzynarodowym konkursie CODAawards. Wyselekcjonowano stu finalistów z różnych zakątków globu, a teraz to panel ekspertów zadecyduje o tym, kto zostanie zwycięzcą. Do 2 lipca ma również miejsce głosowanie online, które wyłoni laureata nagrody przyznanej przez publiczność.

Pomnik Żołnierzy Niezłomnych na terenie Wrocławia został uwidoczniony dla społeczności 8 maja. Jego unikalna struktura prezentuje dziewięć statuetek żołnierzy zalanych w szklane monolity. Ten niepowtarzalny monument spotkał się z ciepłym przyjęciem ze strony lokalnej społeczności.

„Zauważyłem, że regularnie mieszkańcy naszego miasta i odwiedzający turyści docierają do tego miejsca, aby uczcić pamięć o nieugiętych żołnierzach. Spontanicznie składają kwiaty, zapalają świece. Ale to miejsce przyciąga też tych, którzy chcą usiąść, przemyśleć, poświęcić chwilę na refleksję. To miejsce ma po prostu niepowtarzalny urok” – skomentował Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia.

Pomnik doceniły także instytucje zagraniczne. Został uwzględniony w wyborze stu najważniejszych dzieł sztuki w przestrzeni publicznej na ziemi biorących udział w konkursie CODAawards 2024. Pomnik został wybrany spośród 380 kandydatów z 24 narodów.

„To konkurs o bardzo wysokim standardzie i to, że nasza praca znalazła się w gronie stu najlepszych dzieł sztuki na świecie, jest już olbrzymim sukcesem. W konkursie rozgrywanych jest 10 kategorii, z których jury wybiera jedno zwycięskie dzieło. Nie mamy jeszcze informacji, kogo wybrano – wyniki zostaną ogłoszone 30 sierpnia. Ale spośród setki najlepszych prac, które jury wyselekcjonowało, trwa obecnie głosowanie publiczności” – podkreślił Tomasz Urbaniak, jeden z twórców pomnika.