Wrocławskie Centrum Kultury prezentuje premierę musicalu "Chopin ’44" o historii Polski na przestrzeni lat 1943-80

Wrocławskie Centrum Kultury prezentuje premierę musicalu "Chopin ’44" o historii Polski na przestrzeni lat 1943-80

Nadchodzący weekend w Centrum Kultury Wrocław-Zachód zwiastuje wyjątkowe wydarzenie – premierę musicalu „Chopin ’44”. Jest to unikalna opowieść, której akcja toczy się w okresie od 1943 do 1980 roku. Musical ten, poprzez pryzmat życia rodziny muzyków-pianistów, rzuca nowe światło na burzliwe wydarzenia historyczne dotyczące Polski – od brutalnej niemieckiej okupacji, przez heroiczną walkę Powstania Warszawskiego, aż po narodziny Solidarności w 1980 roku.

„To jest sagą muzycznej rodziny, której losy przeplatają się z polską historią, począwszy od czasów najcięższej próby podczas okupacji, aż po rok 1980. W centrum tej rodziny znajduje się trio pianistów: matka, córka i ojciec – profesor pianistyki. W miarę upływu lat rodzi się kolejne pokolenie. Opowiadań tych dwóch pokoleń towarzyszy piękna polska muzyka” – mówi Wojciech Rohatyn Popkiewicz, autor libretta i pomysłodawca tego ambitnego projektu.

Kompozycje muzyczne, stanowiące ważny element tej opowieści, zostały przygotowane pod kierownictwem Antoniego Wojnara – uznanego kompozytora, który zdobył popularność dzięki swoim aranżacjom muzycznym do serialu „Dewajtis”.

„Fortepian, instrument dominujący w repertuarze naszej rodziny pianistów, zabrzmi w wielu odsłonach. W lesie, gdzie ukrywają się partyzanci, do ich śpiewów towarzyszy muzyka z akordeonu. Z kolei w 1956 roku na scenie pojawia się jazz. Gdy nadchodzi dekada siedemdziesiąta, okres Gierka, na pierwszy plan wysuwa się rock. I to właśnie muzyka rockowa dominuje w kulminacyjnym momencie spektaklu, gdy na tle strajku „Solidarności” w 1980 roku dochodzi do finałowej puenty” – wyjaśnia Popkiewicz.