Wyjątkowy 200-letni Buk „Serce Ogrodu” wygrywa konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja

Wyjątkowy 200-letni Buk „Serce Ogrodu” wygrywa konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja

W tegorocznej edycji prestiżowego konkursu Drzewo Roku, organizowanego przez Klub Gaja, zwyciężył wyjątkowy 200-letni Buk „Serce Ogrodu”. Ten majestatyczny okaz rośnie w Arboretum Wojsławice – Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Jego imponujący, zgrubiały pień, szeroko rozgałęzione konary i liście w intensywnym, purpurowym odcieniu przyciągnęły aż 6643 głosy od użytkowników internetu. Buk ten jest jednym z najbardziej znanych drzew w tym historycznym parku.

Przez cały czerwiec internauci mieli możliwość wyboru swojego faworyta na Drzewo Roku 2023. W rywalizacji o ten prestiżowy tytuł brało udział 16 drzew z różnych części kraju, które dotarły do finału konkursu Klubu Gaja. Wybitny 200-letni Buk „Serce Ogrodu” z Arboretum Wojsławice triumfował jednak zdecydowanie, zdobywając ogromną ilość, bo aż 6643 głosy.

Zwycięski buk będzie miał okazję reprezentować Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku, który odbędzie się w lutym 2024 roku.

Drugie miejsce w konkursie zajęła Para dębów Miłosz z Warszawy, która zdobyła poparcie 2858 internautów. Na trzecim miejscu podium uplasowały się Dęby Adam i Ewa z Olsztyna, zdobywając 2579 głosów. W sumie podczas głosowania oddano 27 445 ważnych głosów.

W tym roku statuetka Drzewa Roku 2023 zostanie przekazana do Arboretum Wojsławice, filii Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Wszyscy uczestnicy finału otrzymają pamiątkowe dyplomy. Ceremonia wręczenia nagród zaplanowana jest na 12 października 2023 roku, podczas obchodów Święta Drzewa w Warszawie.