Zapowiedź 17 koncertów na zabytkowych organach Englera we wrocławskiej bazylice św. Elżbiety

Zapowiedź 17 koncertów na zabytkowych organach Englera we wrocławskiej bazylice św. Elżbiety

Od nadchodzącego piątku aż do końca września miłośnicy muzyki organowej będą mogli delektować się aż 17 koncertami, które odbędą się w bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu. Wyjątkowy charakter tych wydarzeń wynika z wykorzystanego w nich instrumentu – to znane jako „Głos Śląska” organy Michaela Englera Młodszego. Niestety, oryginalny instrument uległ zniszczeniu w wyniku pożaru w 1976 roku, ale zakończono już dwuletnią rekonstrukcję.

Proces przywrócenia do życia słynnych organów Englera pochłonął równo 20 milionów złotych. Mimo to zarówno wcześniejsze, jak i nadchodzące koncerty na tym instrumencie są dostępne dla wszystkich chętnych bez opłat.

Od momentu kiedy odrestaurowane organy zabrzmiały ponownie w 2022 roku, nie licząc regularnych nabożeństw, miało tutaj miejsce aż 52 koncerty. Cieszyły się one tak dużym zainteresowaniem, że frekwencja przekroczyła próg 20 tysięcy osób – podkreślił sekretarz miasta, Włodzimierz Patalas.

Pierwsze wydarzenie z nowego cyklu koncertów zaplanowano na piątek 7 czerwca, o godzinie 19:00. Łącznie w harmonogramie znalazło się miejsce na 17 koncertów. Wyjątkiem będzie jedynie środek sierpnia – 15-go tego miesiąca koncert odbędzie się wyjątkowo w czwartek. Za stronę artystyczną całego cyklu odpowiedzialny jest profesor Piotr Rojek z Akademii Muzycznej we Wrocławiu.