Zwyczaje noworoczne w Wielkiej Brytanii

Zwyczaje noworoczne w Wielkiej Brytanii

Nowy Rok stanowi międzynarodowe święto, przypadające pierwszego stycznia. W Polsce dzień ten jest wolny od pracy. Nowy Rok inicjuje się zazwyczaj otwarciem butelki szampana o północy. Warto wiedzieć, jakie tradycje związane z tym dniem celebrowane są przez mieszkańców Wielkiej Brytanii.

Anglia

Sylwester w Londynie urozmaica spektakularny pokaz fajerwerków, odbywający się przy słynnym kole widokowym. Spektakl inaugurowany jest po wybiciu przez Big Ben godziny 24:00. Chcąc obejrzeć pokaz fajerwerków, można udać się na Most Westminster lub wykupić bilet na statek, pływający po Tamizie. Sztuczne ognie nie stanowią jedynej atrakcji sylwestrowej w stolicy Anglii. W Nowy Rok w Londynie odbywa się uroczysta parada. Organizowana jest ona od 1987 roku. Uczestnikami parady są artyści z całego świata – muzycy, tancerze i akrobaci. Trasa ich pochodu ma 3,5 km długości. Parada cieszy się zainteresowaniem ludzi z całej Wielkiej Brytanii. Pochód artystów stanowi atrakcję, o której często opowiada się na lekcjach angielskiego online.

Szkocja

Na północy Wielkiej Brytanii w ramach sylwestra obchodzi się święto Hogmanay, odwołujące się do tradycji Celtów, Rzymian oraz Wikingów. 29 grudnia w Edynburgu organizowany jest uroczysty marsz z pochodniami, którego zakończenie stanowi spalenie łodzi skandynawskich wojowników. Kolejny wieczór urozmaica kombinacja pokazów tańców szkockich. 31 grudnia mieszkańcy Edynburga cieszą się widokiem fajerwerków. Organizowany jest także Fireball Festival w Stonehaven, który przyjeżdżają zobaczyć ludzie z całej Europy.

Walia

W północnej części Wielkiej Brytanii kultywuje się pogański zwyczaj Mari Llwyd. W ramach tradycji na drewnianym kiju osadzana jest głowa konia z doczepionymi żebrami. Mężczyźni chodzą z Mari Llwyd po domach, zadając mieszkańcom zagadkę. Kukła stanowi symbol szczęścia, dlatego Walijczycy chętnie przyjmują gości i starają się odpowiedzieć na zadawane pytanie.

Zwyczaje noworoczne kultywowane w Wielkiej Brytanii są niezwykle ciekawe. Warto zatem zapisać się na lekcje angielskiego w Warszawie albo Krakowie, by poznać inne formy celebracji 1 stycznia.