34. Festiwal Musica Polonica Nova odkrywa nowe oblicze polskiej muzyki poważnej

34. Festiwal Musica Polonica Nova odkrywa nowe oblicze polskiej muzyki poważnej

Festiwal Musica Polonica Nova, który jest już na scenie muzycznej od 34 lat, planuje znowu zafascynować miłośników polskiej muzyki poważnej swoją różnorodnością i nowatorskim podejściem. Tegoroczna edycja tego wydarzenia będzie miała miejsce we Wrocławiu, w Narodowym Forum Muzyki, między 10 a 14 kwietnia.

Musica Polonica Nova to impreza muzyczna, która od lat prezentuje nie tylko nowości, ale również mniej znane utwory polskich kompozytorów. Jest to także miejsce, gdzie można usłyszeć eksperymentalne dźwięki współczesnej muzyki. Mottem tegorocznego festiwalu, którego organizatorem jest Narodowe Forum Muzyki, są słowa „POPKULTURA / subkultura”.

Artystyczny dyrektor festiwalu, Paweł Hendrich, w wywiadzie prasowym podkreślił, że głównym celem programu jest zwrócenie uwagi na „inspiracje, płynne granice i połączenia”. Hendrich zauważył również, że współcześni kompozytorzy coraz częściej czerpią inspiracje nie tylko z głównego nurtu kultury popularnej, ale także z subkultur.

„Granice w sztuce nadal istnieją, ale staja się coraz bardziej przekraczalne. Współczesna muzyka nie jest już elitarna, otwiera się na codzienną egzystencję i zainteresowania widowni, które niekoniecznie są specjalistami z dziedziny muzyki czy członkami akademickiego świata. Sztuka często dokonuje krytycznej analizy popkultury, a kompozytorzy bez ironii czerpią inspiracje z muzyki popularnej, korzystając z jej energii” – powiedział Hendrich.