Centrum handlowe "Swoja Olimpia" triumfuje w 32. edycji konkursu architektonicznego "Piękny Wrocław"

Centrum handlowe "Swoja Olimpia" triumfuje w 32. edycji konkursu architektonicznego "Piękny Wrocław"

32. odsłona prestiżowego konkursu architektonicznego „Piękny Wrocław” została zdominowana przez centrum handlowe „Swoja Olimpia”, położone na wrocławskich Swojczycach. To projekt autorstwa Pracowni Architektury Głowacki, który zwyciężył bez najmniejszych wątpliwości. Wybór jury zapadł jednomyślnie.

Zwycięski obiekt charakteryzuje się elegancką formą i ciekawą, aczkolwiek zrozumiałą bryłą, wykończoną z użyciem najwyższej jakości materiałów. Choć jest to centrum handlowe, jego design bardziej przypomina prestiżowy budynek biurowy niż tradycyjną galerię handlową zlokalizowaną na osiedlu.

Opowieść o zwycięskim projekcie „Swoja Olimpia” nie mogłaby obejść się bez wzmianki o głównym twórcy tego dzieła. Dr Tomasz Głowacki, szanowany architekt i pedagog z Wrocławia, odszedł z tego świata w wieku 57 lat, po długiej walce z chorobą nowotworową w lipcu 2023 roku. Mimo to, miał okazje zobaczyć realizację swojego projektu.

Choć Głowacki nie mógł osobiście odebrać nagrody Grand Prix podczas grudniowej gali w Muzeum Architektury, jego uczniowie i następcy z radością wzięli ją w jego imieniu. Nagroda ta, jednak nie była formą hołdu dla zmarłego architekta. To właśnie „Swoja Olimpia”, projekt, który współtworzyli, została doceniona ze względu na swoją wyjątkową jakość i wartości architektoniczne, co zostało mocno podkreślone przez jurorów podczas uzasadnienia werdyktu.