Czy warto inwestować w drewnianą altanę na działkę?

Czy warto inwestować w drewnianą altanę na działkę?

Wielu z nas chce, aby ogród był ich prywatnym rajem, oazą spokoju, w której można odpocząć lub spotkać się ze znajomymi. Niektórzy decydują się na postawienie altany ogrodowej. Czy jest to zwykła fanaberia, a może jednak doskonały pomysł? Sprawdzamy!

Ogród lub działka to idealne miejsce do odpoczynku i zabawy. O ile w słoneczne dni możesz rozsiąść się w hamaku lub na leżaku, o tyle w niepogodę nie jest to takie proste, a przede wszystkim przyjemne. A przecież na pewno masz ochotę odpocząć na łonie natury po ciężkim i stresującym dniu, prawda?

W takich sytuacjach doskonale sprawdzi się altana ogrodowa. Dzięki niej można spędzić miło czas niezależnie od pogody. To doskonała baza podczas relaksu, rodzinnych biesiad, spotkań ze znajomymi czy grillowania. Jeśli tylko masz taką możliwość, to naprawdę warto pomyśleć o altanie. Poznaj jej zalety.

Altana – dlaczego warto?

Kiedy słyszysz słowo altanka, to co pojawia Ci się w myślach? Mało estetyczny „barak”, który pamiętasz z czasów dzieciństwa, kiedy jeździłeś na działkę do babci? Zapomnij o tym!

Współczesna altana ogrodowa to coś na styl salonu, tylko na świeżym powietrzu. Można ją postawić na działce lub w przydomowym ogrodzie. Ta lekka konstrukcja może być bardzo prosta lub finezyjna – w zależności od tego, co lubisz.

Z pewnością docenią nią nie tylko miłośnicy błogiego lenistwa pod chmurką, ale także amatorzy grillowania, który lubią ogrodowe party nawet wtedy, kiedy pada.

Czy warto ją postawić na działce lub w ogrodzie? Jak wspomnieliśmy wcześniej – oczywiście! Tego typu konstrukcja jest szalenie uniwersalna i może pełnić wiele funkcji. Dodatkowo zbudowana z drewna i ozdobiona pięknymi kwiatami będzie eleganckim elementem aranżacji przestrzeni zielonej. Na pewno wzbudzi zazdrość sąsiadów.

Do czego wykorzystać altanę ogrodową? Oto kilka propozycji.

Altana ogrodowa dostępna w ofercie Wood & Play: https://www.woodandplay.pl/Altany-Drewniane-c31

Altana ogrodowa jako miejsce relaksu i spotkań

Nie bez powodu funkcje relaksu i spotkań umieściliśmy na początku. To właśnie z nich słyną altanki ogrodowe. Większość osób buduje je właśnie po to, żeby spędzać w nich czas nie tylko w ciepłe i słoneczne dni, ale również w te kapryśne, pochmurne, a nawet deszczowe. W końcu nic tak nie relaksuje, jak obcowanie z przyrodą!

Jeśli altana ogrodowa ma służyć spotkaniom i relaksowi, warto postawić w niej stół, krzesła, leżankę lub fotele. W pobliżu warto też wygospodarować trochę miejsca na grill.

Świetnym rozwiązaniem jest też zamontowanie hamaka, na którym utniesz sobie krótką drzemkę lub zagłębisz się w ulubionej lekturze.

Urodziny czy imieniny? Party w ogrodzie zawsze wzbudza pozytywne emocje! A jeśli spadnie deszcz, razem z gośćmi będziecie mogli schronić się w altanie.

Altana ogrodowa dostępna w ofercie Wood & Play

Altana jako miejsce do pracy

Praca na świeżym powietrzu? Brzmi idealnie! I choć czasami przeszkodzi Ci mucha lub osa, to z pewnością w takich okolicznościach przyrody pracuje się o wiele przyjemniej niż w biurze.

Dodatkowo altana zapewni Ci ochronę przed męczącym słońcem czy deszczem. W tym przypadku warunek jest tylko jeden – musisz posiadać laptop z wytrzymałą baterią.

Może Cię zainteresować: Sposoby na oświetlenie altany, pergoli i wiaty garażowej

Altana jako miejsce zabaw dla dzieci

Altana ogrodowa może służyć również za miejsce zabaw dla najmłodszych. Wystarczy umieścić w niej piaskownicę i skrzynię z zabawkami. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoje dziecko nie będzie się nudzić, a przede wszystkim będzie bezpieczne i będziesz mógł je mieć na oku.

Nowoczesna altana dostępna w ofercie Wood & Play

Postawienie altany – czy wymaga pozwolenia?

Tak naprawdę wszystko zależy od wielkości altany i powierzchni ogrodu tudzież działki.

Nie musisz mieć pozwolenia, jeśli łączna powierzchnia altany wraz z innymi obiektami, np. garażem, nie przekracza 35 m2, na każde 500 m2 działki nie przypadają więcej niż 2 tego typu obiekty.

Twoja altana nie może też być wyższa niż 5 m wysokości przy stromym dachu dwuspadowym i nie wyższa niż 4 m, jeśli dach jest innego typu.

Dlaczego altana z drewna?

Powodów „za” jest dość dużo. Na pewno warto tu wspomnieć o kwestiach ekologicznych i estetycznych. Drewno to materiał naturalny i odnawialny. Poza tym doskonale pasuje do większości ogrodów, niezależnie od tego, czy urządzisz go klasycznie, rustykalnie czy nowocześnie. Pięknie komponuje się też z zielonym otoczeniem.

Drewno jest ponadczasowe. Bez względu na zmieniające się trendy, zawsze pozostaje modne i pięknie się prezentuje. Odpowiednio zabezpieczone, przetrwa długie lata. No i jeszcze jedno – drewno posiada właściwości samoregulacji wilgotności, dzięki czemu tworzy idealny mikroklimat.

Na rynku dostępnych jest wiele firm oferujących tego typu konstrukcje. Nasza rada? Nie kupuj od przypadkowego producenta, tylko postaw na najlepszych. Zapoznaj się z ofertą Wood & Play. Firma wykonuje rozmaite konstrukcje z drewna, w tym także przepiękne altany ogrodowe.

To jaką altanę wybierzesz – o minimalistycznym designie, a może jednak finezyjną?