Europejska Nagroda im. Stanisława Lema przyznana profesorowi Ido Kaminerowi z Israel Institute of Technology

Europejska Nagroda im. Stanisława Lema przyznana profesorowi Ido Kaminerowi z Israel Institute of Technology

Profesor Ido Kaminer, afiliowany z Israel Institute of Technology, został laureatem prestiżowej Europejskiej Nagrody im. Stanisława Lema. Profesor odebrał nagrodę na terenie Politechniki Wrocławskiej w czwartek. Wyróżnienie to dedykowane jest młodym badaczom, których innowacyjne prace naukowe mają potencjał na wpływanie korzystnie na przyszłość naszej cywilizacji.

Nagroda imienia Stanisława Lema została wręczona profesorowi Kaminerowi już w listopadzie poprzedniego roku. Miało to miejsce podczas uroczystości związanych ze świętem Politechniki Wrocławskiej oraz świętem nauki tejże metropolii. Jednakże, sam laureat, pochodzący z Izraela naukowiec, otrzymał ją bezpośrednio tylko w czwartek, na specjalnie zorganizowanych dla tego celu obchodach.

Politechnika Wrocławska zapoczątkowała tradycję wręczania nagrody Lem Prize w 2021 roku. Zasługą tej inicjatywy jest upamiętnienie setnej rocznicy urodzin Stanisława Lema – jednego z czołowych polskich autorów literatury science-fiction, który w 1981 roku miał zaszczyt otrzymać tytuł doktora honoris causa od PWr. Laureaci nagrody otrzymują finansowe wsparcie w wysokości 100 tys. złotych.

Profesor Ido Kaminer, mający na swoim koncie 38 lat, jest uznanym specjalistą w dziedzinie fizyki. Jego główne obszary zainteresowań to fotonika, optyka kwantowa oraz mikroskopia elektronowa sterowana laserem.