Hołd dla bohaterów Bitwy o Monte Cassino z 1944 roku honorowany we Wrocławiu

Hołd dla bohaterów Bitwy o Monte Cassino z 1944 roku honorowany we Wrocławiu

Wrocław nie przestaje pamiętać o swoich bohaterach, którzy złożyli największą ofiarę podczas Bitwy o Monte Cassino w 1944 roku. W ten symboliczny sposób – poprzez złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na kilkudziesięciu grobach poległych żołnierzy – miasto oddało hołd tym, których już nie ma wśród nas.

Na terenie Wrocławia znajduje się kilkadziesiąt miejsc spoczynku tych, którzy oddali swoje życie w bitwie o Monte Cassino. Jak mówi Wojciech Trębacz z wrocławskiego Instytutu Pamięci Narodowej, losy tych, którzy przeżyli były skomplikowane. Większość z nich pochodziła bowiem z Kresów Wschodnich, które nie znalazły się już w granicach powojennej Polski. Bez możliwości powrotu do domu, wielu z nich wybrało różne miejsca na nowy początek. Wrocław stał się jednym z takich miejsc schronienia.

Bitwa o Monte Cassino jest uznawana za jedno z decydujących starć II wojny światowej. W jej trakcie życie straciło blisko tysiąc polskich żołnierzy, a około 3 tysiące doznało ran. Jak tłumaczy dr Andrzej Jerie, dyrektor wrocławskiego ośrodka Pamięć i Przyszłość, ta bitwa miała ogromne znaczenie dla Polaków. Była to wielka danina krwi, wyraz niezwykłego poświęcenia i bezinteresowności. Ilość krwi przelanej na Monte Cassino przez polskich żołnierzy była bowiem olbrzymia.