Informacje o nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego

Informacje o nadchodzących wyborach do Parlamentu Europejskiego

Za nami ostatnie wybory, które odbyły się w tym roku. Kolejne głosowanie czeka nas już niedługo, a dotyczyć będzie ono wyborów nowych europosłów do Parlamentu Europejskiego. Jesteś ciekawy, kiedy odbędzie się ten demokratyczny proces? A może interesuje Cię lista kandydatów z Wrocławia? Czy zastanawiasz się, jak często przeprowadzane są wybory do tej europejskiej instytucji? Przygotowaliśmy dla Ciebie kompendium najistotniejszych informacji dla wyborców, w tym także przykładową kartę do głosowania.

W bieżącym roku, planowany termin wyborów do Parlamentu Europejskiego przypada na niedzielę 9 czerwca. Głosowanie rozpoczynają się o godzinie 7:00 rano i trwać będzie do godziny 21:00 wieczorem. Każdy obywatel, który posiada prawa wyborcze, będzie miał możliwość oddania swojego głosu w odpowiedniej komisji wyborczej, która zostanie mu przydzielona na podstawie adresu zameldowania.

Wybory do Parlamentu Europejskiego mają miejsce co pięć lat. Ostatnia ich edycja odbyła się w 2019 roku. Podczas tego głosowania udało nam się wybrać 52 reprezentantów na forum europejskim.

Głosowanie podczas wyborów do Europarlamentu polega na wyborze odpowiednich kandydatów, którzy będą ubiegać się o mandat w Parlamencie Europejskim. W nadchodzących wyborach, zostanie wybranych 53 europosłów. Mieszkańcy Wrocławia oddają swoje głosy w okręgu numer 12, który obejmuje tereny Dolnego Śląska oraz Opolszczyzny.

W sumie, obywatele z 27 państw należących do Unii Europejskiej będą mieli okazję wybrać 720 posłów, którzy będą ich reprezentować w Parlamencie Europejskim.