Migracje radnych i koalicje władzy – przegląd politycznej sceny Wrocławia

Migracje radnych i koalicje władzy – przegląd politycznej sceny Wrocławia

W obecnej kadencji, rządy nad Wrocławiem sprawuje koalicja skupiona wokół KO oraz grup związanych z prezydentem miasta, Jackiem Strykiem. Ten ostatni w bieżącym roku planuje kolejny raz zgłosić swoją kandydaturę na najwyższe stanowisko miasta. Jednocześnie, w sejmiku dominująca pozycja należy do koalicji Bezpartyjnych Samorządowców współpracujących z PiS. Zarówno na poziomie sejmiku, jak i Rady Miejskiej Wrocławia, zachodziły pewne zmiany wśród radnych.

W roku 2018, wybory do sejmiku zdecydowanie wygrało PiS, zdobywając 28,53% poparcia wyborców. Pozwoliło to tej partii na zdobycie 14 mandatów, co oznacza wzrost o pięć w porównaniu do wyborów przeprowadzonych w 2014 roku. Mimo zdobycia większej liczby mandatów, PiS nie posiadało większości w sejmiku liczącym 36 miejsc. Z tego powodu zapadła decyzja o stworzeniu koalicji z ugrupowaniem Bezpartyjni Samorządowcy, którzy zdobyli sześć mandatów (wzrost o dwa mandaty w porównaniu do wyborów z 2014 roku).

KO natomiast, w wyborach w 2018 roku zdobyła 13 mandatów. Wśród radnych sejmiku znaleźli się również dwaj przedstawiciele startujący z KWW „Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska”. W stosunku do wyborów samorządowych z 2014 roku, PSL odnotowało porażkę na Dolnym Śląsku w 2018 roku, zdobywając jedynie jeden mandat, co jest spadkiem aż o cztery mandaty. Co interesujące, mandat dla tego ugrupowania zdobył Mirosław Lubiński, który formalnie nie należy do PSL. Na uwagę zasługuje również fakt, że po raz pierwszy w historii w sejmiku nie znalazł się żaden przedstawiciel SLD.