Na czym polega leczenie nietrzymania moczu?

Na czym polega leczenie nietrzymania moczu?

Nietrzymanie moczu, objawia się niekontrolowanym, mimowolnym oddawaniem moczu. Najczęściej diagnozowane jest wysiłkowe nietrzymanie moczu – dochodzi do niego nie tylko w trakcie wysiłku fizycznego, ale też przy kichaniu czy kaszlu. Innymi postaciami tego schorzenia jest naglące nietrzymanie moczu oraz postaci mieszane.

Co powoduje tą przypadłość? Przyczyną naglącego nietrzymania moczu może być nadreaktywność pęcherza a za wysiłkowe nietrzymanie moczu najczęściej odpowiada osłabienie mięśni dna miednicy lub zmiany w położeniu narządów miednicy. Na nietrzymanie moczu częściej cierpią głównie osoby starsze w tym głównie kobiety – powodem jest m.in. ciąża, zmiany hormonalne, otyłość, cukrzyca. U mężczyzn nietrzymanie moczu występuje głównie po radykalnym usunięciu prostaty z powodu nowotworu.

Nietrzymanie moczu to bardzo kłopotliwa przypadłość, z którą wiele osób wstydzi się pójść do lekarza. Niesłusznie, ponieważ są skuteczne metody leczenia nietrzymania moczu, dzięki którym można odzyskać komfort i kontrolę nad pęcherzem. Jak takie leczenie wygląda?

Jak wyleczyć nietrzymanie moczu?

Z objawami nietrzymania moczu należy się zgłosić do urologa, kobiety swoją przypadłość mogą skonsultować także z lekarzem ginekologiem. Lekarz ocenia czynniki mające wpływ na nietrzymanie moczu, wykonuje badanie usg, a urofizjoterapeuta wykonuje badanie EMG mięśni dna miednicy. Po postawieniu diagnozy wdrażane jest leczenie. Ważną częścią diagnostyki, która już także jest terapią, jest tak zwany biofeedback który umożliwia nauczenie pacjenta świadomego wywoływanie skurczu izolowanych grup mięśni miednicy mniejszej.

Jedną z metod z której można skorzystać w Innovation Clinic  w leczenia nietrzymania moczu o niskim i średnim nasileniu, jest terapia laserem CO2. Zabiegi poprawiają elastyczność i napięcie tkanek, przyspieszają regenerację. Laser frakcyjny CO2 leczy objawy starzenia skóry i błon śluzowych czyli je odmładza.  Wszystkie te zalety wykorzystujemy również w leczeniu tzw. Zespół Rozluźnienia Pochwy któremu często towarzyszy nietrzymanie moczu. Poprawę da się zauważyć już po pierwszym zabiegu, ale czasem zalecane są kolejne – ustalane jest to indywidualnie dla każdej pacjentki.

Innym sposobem leczenia nietrzymania moczu jest terapia za pomocą prądu o częstotliwości radiowej. W trakcie zabiegu dochodzi do obkurczania ścianek pochwy, wzrostu ukrwienia okolic intymnych, ujędrnienia i odmłodzenia skóry oraz mięśni. Zabieg nie jest bolesny i nie powoduje krwawienia ani uszkodzeń śluzówki, dzięki czemu ryzyko powikłań jest znikome, a powrót do pełnej formy zajmuje tylko jeden dzień.

Kolejną technologią stosowaną w Innovation Clinic do leczenia nietrzymania moczu jest fala termiczną HIFU, metoda całkowicie nieinwazyjna, bezkrwawa oraz niebolesna, gwarantująca bezpieczne i skuteczne odmłodzenie pochwy.

Po przeprowadzonej diagnostyce, Innovation Clinic zaleca stymulacje elektromagnetyczną mięśni dna miednicy wywołując ich supramaksymalne skurcze. Regularne korzystanie z urządzenia, pozwala uzyskać rezultaty w zakresie profilaktyki i leczenia nietrzymania moczu oraz obniżenia narządu rodnego, także korzystnego wpływu na sferę życia seksualnego. Jest to zabieg całkowicie niebolesny, bezpieczny oraz łatwy w przeprowadzeniu dzięki bezobsługowej technologii.

Dla utrzymania efektów leczenia Innovation Clinic oferuje uczestnictwo, w dedykowanym terapii nietrzymania moczu, Programie Aktywizacji Ruchowej INOGYM opartym na elementach jogi.