Przewodnik po usuwaniu odpadów i wywozie gruzu 

Przewodnik po usuwaniu odpadów i wywozie gruzu 

Jeśli planujesz budowę lub duży remont, z pewnością staniesz przed wyzwaniem, jakim jest wywóz odpadów i gruzu po remoncie lub budowie. Choć istnieje wiele prostych i łatwo dostępnych opcji, z których możesz skorzystać, materiały budowlane są trudniejsze do usunięcia ze względu na ich rozmiar, wagę i ogólną trudność w transporcie.

Zanim jednak spróbujesz samodzielnie pozbyć się odpadów budowlanych, przeczytaj nasz praktyczny przewodnik, który zawiera kilka przydatnych wskazówek, dotyczących pozbywania się ciężkich odpadów i gruzu, których już nie potrzebujesz.

Ponowne wykorzystanie odpadów 

Zanim wywieziesz gruz i odpady z placu budowy, zastanów się, czy jest coś, do czego mógłbyś użyć nadmiarowych materiałów? Być może masz pozostałe cegły, które można wykorzystać do zbudowania prostego miejsca na grill. Jeśli masz nadmiar gruzu, możesz go użyć jako element skalniaka.

Istnieje wiele potencjalnych zastosowań dla tych materiałów, a ich ponowne wykorzystanie oznacza, że praktykujesz zrównoważony rozwój, co z kolei pomaga utrzymać planetę w dobrym stanie.

Recykling odpadów 

Niechcianych materiałów po remoncie lub budowie możesz pozbyć się samodzielnie, korzystając z własnego transportu lub wynajmując van. Warto jednak sprawdzić w lokalnym centrum recyklingu, czy przyjmują rodzaje materiałów, które chcesz oddać. Większość centrów recyklingu ogranicza ilość, jaką można oddać na gospodarstwo domowe w miesiącu. Składowiska odpadów i lokalne centra recyklingu mogą również pobierać opłaty za większą ilości gruzu, materiałów budowlanych i ceramiki. Musisz więc liczyć się z ewentualnymi dodatkowymi kosztami. 

Prostszym rozwiązaniem może okazać się wynajęcie firmy zajmującej się wywozem gruzu i odpadów. Firmy, takie jak chociażby wrocławski Skiptrans, profesjonalnie zajmują się wywozem gruzu zgodnie z przepisami. Wystarczy uzyskać wycenę, ustalić odpowiedni termin i pozwolić im zająć się resztą.

Kontenery i wywrotki 

Jeśli masz dużą ilość ciężkich odpadów, może być konieczne użycie pojemnika o większej pojemności. Wynajęcie kontenera na gruz to świetny sposób na pozbycie się odpadów budowlanych. Kontenery na gruz na wynajem dostępne są w różnych rozmiarach w zależności od ilości ładunku, ponadto oszczędzają czas i pieniądze. Jeśli natomiast chcesz wynająć kontener, ale nie masz miejsca, dobrym rozwiązaniem może być wywrotka. Mają one różne pojemności i są najbardziej opłacalnym rozwiązaniem dla większych projektów, takich jak rozbiórka części budynku. 

Nielegalne składowanie ciężkich odpadów i gruzu 

Być może zauważyłeś przy wiejskiej drodze stos cegieł, gruzu lub innych domowych przedmiotów. To jest przykład nielegalnego składowania, które nie tylko psuje krajobraz, ale jest również niezgodny z prawem. Przyczyną nielegalnego składowania odpadów jest najczęściej wygoda. Właściciel może nie mieć szybkiego lub opłacalnego sposobu na prawidłowe pozbycie się materiałów, więc decyduje się je pozostawić w jakimś miejscu, aby uniknąć opłat lub wysiłku potrzebnego do ich prawidłowego usunięcia. Tego typu działania nie tylko skutkują wysokimi grzywnami, ciężkie lub niebezpieczne odpady, mogą zagrażać dzikiej przyrodzie i jej siedliskom.

Usuwanie ciężkich odpadów i wywóz gruzu we Wrocławiu i okolicach

Ciężkie odpady budowlane są często trudne do usunięcia, niezależnie od ich wagi czy ilości. Chociaż zawsze możesz je ponownie wykorzystać, większość ludzi chce, aby ich posesja była uporządkowana i wolna od bałaganu. Jeśli myślisz o samodzielnym usuwaniu tego typu materiałów, sprawdź w lokalnych obiektach, czy je przyjmują, aby nie ponosić ukrytych kosztów. Jeśli nie możesz zrobić tego sam, zwróć się do lokalnej usługi zbierania odpadów oraz wywozu gruzu.

W Skiptrans usługa zbierania odpadów zapewnia proste rozwiązanie na pozbycie się nadmiarowych materiałów budowlanych, które szybko mogą stać się szpecącymi elementami. Wystarczy, że dokonasz rezerwacji online lub skontaktujesz się z nami telefonicznie i zaplanujesz z nami wywóz gruzu, a my odbierzemy go i zutylizujemy zgodnie z prawem. Pracujemy na terenie Wrocławia i okolic.