Zmiany w planowaniu wypoczynku przez turystów na Dolnym Śląsku

Zmiany w planowaniu wypoczynku przez turystów na Dolnym Śląsku

Obserwuje się zauważalne odmiany w zachowaniach turystów odwiedzających Dolny Śląsk – ich pobyty stają się krótsze, ale za to wybierają ten region na wypoczynek coraz częściej. Miasto Wrocław, Karkonosze, a także Ziemia Kłodzka to miejsca szczególnie atrakcyjne dla turystów przyjeżdżających na Dolny Śląsk.

Zgodnie z przewidywaniami różnych organizacji, ruch turystyczny w tym roku będzie podobny do tego z poprzedniego roku, kiedy to liczba osób korzystających z dolnośląskich hoteli i pensjonatów wyniosła ponad 4,2 miliona.

W ostatnich latach widoczny jest pewien trend w sposobie planowania urlopów przez turystów. Zauważono, że wybór miejsc do spania jest bardziej uzależniony od prognozy pogody, a czas trwania pobytów na Dolnym Śląsku jest krótszy. Mimo to, region ten cieszy się coraz większą popularnością i odwiedza go coraz więcej osób. Można to uznać za charakterystyczną zmianę po pandemii – turystyka staje się bardziej mobilna, chociaż okresy pobytu są krótsze, a rezerwacje miejsc noclegowych dokonywane są na krótko przed wyjazdem.

Pod względem popularności wśród turystów, Dolny Śląsk zajmuje trzecie miejsce, zaraz po Mazowszu i Małopolsce. Najbardziej upodobanymi miejscami przez turystów są Wrocław, Karkonosze i Ziemia Kłodzka. Dane Głównego Urzędu Statystycznego z poprzedniego roku wskazują, że w dolnośląskich pensjonatach i hotelach w 2022 roku spędziło noc ponad 4,2 miliona osób. Liczba ta jest większa, jeżeli uwzględnimy turystów korzystających z niekatalogowanych miejsc noclegowych, takich jak spanie u znajomych lub krótkoterminowy najem.