Przyszłość cmentarzy komunalnych we Wrocławiu: miejsca wystarczą na około 8 lat

Przyszłość cmentarzy komunalnych we Wrocławiu: miejsca wystarczą na około 8 lat

Według danych Urzędu Miejskiego Wrocławia, sześć cmentarzy komunalnych pod jego zarządem ma wystarczającą liczbę miejsc grzebalnych na kolejne 8 lat, biorąc pod uwagę obecne zapotrzebowanie. Monika Dubec, rzecznik prasowy wrocławskiego ratusza, informuje, że planowane są pierwsze pogrzeby na nowych cmentarzach w 2028 roku.

Miasto Wrocław jest gospodarzem sześciu dużych cmentarzy komunalnych, które obecnie mają wolne około 11,5 tys. miejsc. Jak zaznacza Monika Dubec, liczba ta powinna wystarczyć na około 8 lat przy obecnym poziomie zapotrzebowania na miejsca grzebalne.

Dubec dodaje także, że w planach jest realizacja nowego cmentarza. Owa inwestycja będzie sąsiadować z już istniejącym cmentarzem Grabiszyńskim i znajdować się na terenie ograniczonym ul. Ibn Siny Awicenny, terenami kolejowymi, rzeką Ślęzą, odcinkiem ul. Jordanowskiej oraz rowem K-9.2. Lokalizacja przewidziana jest w dzielnicy Fabryczna we Wrocławiu. Aktualnie trwają procedury związane z przetargiem na aktualizację dokumentacji projektowej. Ponadto w planach jest również rozbudowa istniejącego cmentarza komunalnego przy ul. Kiełczowskiej o teren przylegający do jego zachodniej strony. Ta inwestycja ma miejsce w dzielnicy Psie Pole we Wrocławiu – mówi rzeczniczka prasowa.