Skrócenie czasu przejazdu pociągów z Wrocławia do Jeleniej Góry dzięki przebudowie tunelu

Skrócenie czasu przejazdu pociągów z Wrocławia do Jeleniej Góry dzięki przebudowie tunelu

Przedstawiciele PKP PLK przekazują, że od czerwcowej modyfikacji rozkładu jazdy, czas podróży pociągiem relacji Wrocław – Jelenia Góra ulegnie skróceniu o 4 minuty. Zmniejszenie czasu przejazdu ma być efektem przebudowy tunelu między Janowicami Wielkimi a Wojanowem, której koszt wyniósł 130 milionów złotych. Dzięki tym zmianom, dwa pociągi będą mogły bezproblemowo przejeżdżać tunelem jednocześnie.

W nowym, czerwcowym rozkładzie jazdy czas przejazdu na trasie pomiędzy Wrocławiem a Jelenią Górą ulegnie skróceniu o 4 minuty. Aktualnie jest to 2 godziny i 21 minut. Jak wyjaśnia Marta Pabiańska z biura prasowego PKP PLK, większa przepustowość trasy pozwoli przewoźnikom na zwiększenie liczby kursów do stolicy Dolnego Śląska oraz do Karkonoszy dzięki możliwości jednoczesnego przejeżdżania dwóch pociągów przez 300-metrowy tunel.

Prace, które trwały przez okres 15 miesięcy, kosztowały łącznie 130 milionów złotych. Jak podają przedstawiciele PKP PLK, obejmowały one rozszerzenie oraz odnowienie wnętrza samego tunelu, gdzie powstała nowa, żelbetowa konstrukcja. W dodatku, zgodnie z uzgodnieniami z konserwatorem zabytków, wykonawca dokonał renowacji portali tunelu. Dodatkowe zabezpieczenia zostały zainstalowane od strony Wojanowa i przeprowadzono prace związane z odwodnieniem. W tym XIX-wiecznym obiekcie zamontowane zostały również nowe tory i sieć trakcyjna – przekazała Pabiańska.