Piotr Fitowski apeluje o zastosowanie 25% powierzchni zielonej przy projektach unijnych na place, skwery i ulice

Piotr Fitowski apeluje o zastosowanie 25% powierzchni zielonej przy projektach unijnych na place, skwery i ulice

Piotr Fitowski, aspirujący do zasiadania w europejskim parlamencie z ramienia partii Trzecia Droga, zaapelował o obowiązkowe uwzględnienie co najmniej 25 procent powierzchni zielonej podczas kreowania projektów związanych z placami, skwerami oraz ulicami. Wskazał, że takie regulacje powinny być obligatoryjne dla inwestycji finansowanych przez Unię Europejską.

Podczas piątkowej konferencji prasowej, która odbyła się na placu Wolności – miejscu, które charakteryzuje się przede wszystkim dużą, niezadrzewioną przestrzenią – Fitowski wyraził swoje niezadowolenie z braku działań mających na celu redukcję temperatury w tym obszarze poprzez dodanie więcej cienia.

„W mojej roli kandydata na europosła, sugeruję wprowadzenie przepisu obligującego do zapewnienia minimalnej ilości zielonych terenów lub obszarów zadrzewionych przy każdej inwestycji skupiającej się na placach, skwerach czy ulicach, finansowanej z unijnych funduszy” – stwierdził Fitowski dążący do reprezentacji w Parlamencie Europejskim.

Według jego zdania, punktem wyjścia powinno być zasada, że co najmniej 25 procent powierzchni tego typu inwestycji powinno być zielone. Fitowski podkreślił, że wdrożenie takiego rozwiązania miałoby szereg korzyści dla mieszkańców miast, między innymi obniżenie temperatury miejskiej. Jak zaznaczył, kamienne lub betonowe powierzchnie potrafią się nagrzać nawet do 60 stopni Celsjusza.