Ujawnienie nagrań z izby wytrzeźwień po śmierci Dmytra Nikiforenki

Ujawnienie nagrań z izby wytrzeźwień po śmierci Dmytra Nikiforenki

Po ponad dwóch latach od tragicznej śmierci 26-letniego Dmytra Nikiforenko, który zmarł podczas interwencji policji w izbie wytrzeźwień 30 lipca 2021 roku, zostały ujawnione nagrania z monitoringu tego miejsca. Portal Onet, który opublikował te materiały, poprosił o ich dogłębną analizę biegłego specjalizującego się w stosowaniu środków przymusu bezpośredniego.

Ekspertem, który podjął się analizy tych nagrań był dr Tomasz Maczuga, podinspektor policji w stanie spoczynku, znawca tematu stosowania środków przymusu bezpośredniego. Z jego badania wynika, że o godzinie 22:41:29 młody Ukrainiec został przymusowo położony na jednym z łóżek izby wytrzeźwień. Wyraźnie widoczne jest także, że jeden z interweniujących policjantów uderzył Nikiforenko otwartą dłonią w twarz o godzinie 22:41:34.

Dalej z nagrania wynika, że mimo iż Ukrainiec próbował się poruszać, był ciągle przytrzymywany przez czterech policjantów i dwóch pracowników ośrodka. Początkowo mężczyzna leżał na plecach, jednak po chwili został odwrócony do pozycji na brzuchu. Maczuga podkreślił, że przez cały czas interwencji Nikiforenko był nieustannie przytrzymywany przez policjantów i pracowników izby.