Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu staje się pierwszą polską uczelnią z licencją Stop the Bleed

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu staje się pierwszą polską uczelnią z licencją Stop the Bleed

Wrocławski Uniwersytet Medyczny jest obecnie jedyną instytucją edukacyjną w dziedzinie medycyny w Polsce, która posiada licencję edukacyjną organizacji Stop the Bleed (STB). Uzyskanie tej aprobacji, co jest równoznaczne z otrzymaniem certyfikatu od Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych, pozwala na prowadzenie przez uczelnię szkoleń dotyczących tamowania masywnych krwawień, które są uznane globalnie.

Organizacja STB jest największą na świecie instytucją skupiającą się na edukowaniu ludzi w zakresie tamowania masywnych krwawień. Licencja edukacyjna umożliwiła kadrze dydaktycznej Uniwersytetu Medycznego prowadzenie certyfikowanych treningów i wystawianie zaświadczeń ich uczestnikom, które są honorowane na całym świecie. Aktualnie uniwersytet dysponuje sześcioma instruktorami STB. Dodatkowo, dr Paweł Gawłowski otrzymał od organizacji role ambasadora kampanii i będzie odpowiedzialny za koordynowanie działań w imieniu Uczelni Medycznej – taką informację przekazano w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej uczelni.

W rozmowie z PAP, ambasador szkoleń, dr Paweł Gawłowski, podkreśla, iż masywne krwawienia są główną przyczyną uniknionych śmierci u osób poszkodowanych. Mówi on, że teoretycznie chodzi o utratę 150 ml krwi co minutę, ale w praktyce przypadkowi świadkowie takiego zdarzenia są niezdolni do oceny tej ilości i natychmiastowego rozpoznania masywnego krwotoku. Z tego powodu ważna jest szybka reakcja. Im prędzej można zatamować krwotok i założyć opaskę uciskową, tym lepiej – ponieważ przy takim krwawieniu dochodzi do wstrząsu i serce przestaje pracować. Nawet prawidłowa resuscytacja nie jest w stanie jej przywrócić, ponieważ krew już opuściła organizm – mówi dr Gawłowski.

Dr Gawłowski dodaje również, że uniwersytet dysponuje doskonałymi warunkami szkoleniowymi – zarówno pod względem bazy jak i certyfikowanych instruktorów.