Uroczystości pogrzebowe arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego rozpoczynają się dziś wieczorem

Uroczystości pogrzebowe arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego rozpoczynają się dziś wieczorem

Za godzinę w Katedrze Wrocławskiej zaczną się ceremonie upamiętniające byłą osobistość kościelną, arcybiskupa Mariana Gołębiewskiego, który odszedł z tego świata w poniedziałek. Miejsce jego wiecznego spoczynku znajduje się w krypcie katedralnej. Jednakże, formuła tych uroczystości spotkała się z krytyką ze strony Państwowej Komisji ds. pedofilii. Trzeba przypomnieć, że to właśnie Watykan ukarał Mariana Gołębiewskiego za to, że tuszował przypadki pedofilii wśród jego podwładnych duchownych.

Pierwszym etapem ceremonii jest Msza Święta w katedrze Wrocławskiej. Po Eucharystii rozpocznie się czuwanie przy trumnie arcybiskupa, które potrwa do godziny 22:00. Następnie jutro po południu, ciało byłego metropolity seniora zostanie złożone do grobu w krypcie metropolitów Wrocławskich. Jak wyjaśnia ksiądz Rafał Kowalski, rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej, uroczystości pogrzebowe zawsze mają podobny schemat. Początkiem jest msza i eucharystia o charakterze pokutnym, które są celebrowane w fioletowych szatach, aby podkreślić modlitwę o odpuszczenie grzechów dla zmarłej osoby.

Warto jednak wspomnieć, że formuła ceremonii spotkała się z ostrą krytyką ze strony Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Marian Gołębiewski, który za swe zaniedbania dotyczące wyjaśniania przypadków wykorzystania seksualnego dzieci przez kapłanów nie tylko z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, ale i z archidiecezji wrocławskiej, został ukarany przez Watykan w sierpniu 2021 roku. Ponadto, Komisja stwierdziła, że forma uroczystości jest zbyt pompatyczna i może być obrazą dla ofiar molestowania.