Wrocław walczy ze smogiem: krytyczne poziomy zanieczyszczenia powietrza i plany na przyszłość

Wrocław walczy ze smogiem: krytyczne poziomy zanieczyszczenia powietrza i plany na przyszłość

Jakość powietrza we Wrocławiu w drugim tygodniu stycznia osiągnęła stan „krytyczny”. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa sugerowało mieszkańcom unikanie wychodzenia z domów ze względu na niezdrowe warunki powietrzne. Poziom smogu był na tyle wysoki, że można go było dostrzec gołym okiem – normy zanieczyszczeń były przekraczane sześciokrotnie, a czasami nawet siedmiokrotnie. Niestety, perspektywy poprawy sytuacji nie wydają się obiecujące. We Wrocławiu nadal funkcjonuje około 7500 pieców o najgorszej jakości emisji, a liczba osób zainteresowanych ich wymianą stale maleje.

Według danych, głównym źródłem smogu we Wrocławiu są domowe paleniska, takie jak piece i kominki, które generują 60% zanieczyszczeń. Dodatkowo, 25% smogu napływa do miasta z pobliskich miejscowości. Aby zwalczyć te problemy, w 2019 roku Wrocław uruchomił akcję „Zmień Piec”. Jest to duży program miejski o budżecie 330 milionów złotych, który ma na celu eliminację tzw. „kopciuchów”. Program ten oferuje dofinansowanie dla mieszkańców chcących wymienić swój piec oraz umożliwia podłączanie komunalnych kamienic do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Od rozpoczęcia programu w 2019 roku, Wrocław pomyślnie wymienił ponad 12 tysięcy pieców. Jak mówi Agata Dzikowska z Urzędu Miejskiego Wrocławia, jest to nie tylko krok w kierunku poprawy jakości powietrza, ale także realizacja obowiązku wynikającego z uchwały antysmogowej Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.