Cele społeczne – jak podchodzi do nich samorząd Wrocławia?

Cele społeczne – jak podchodzi do nich samorząd Wrocławia?

Cele społeczne – jak podchodzi do nich samorząd Wrocławia?

Cele społeczne – jak podchodzi do nich samorząd Wrocławia? Miasto Wrocław wyda ponad 36 mln zł na projekty z tzw. Budżetu Obywatelskiego. Jest to ogólnopolski program, z którego skorzystało już wiele miejsc w Polsce, jak chociażby województwo łódzkie. Finansowanie projektów na rok 2021 r. dotyczy za równo tych projektów, które już zaczęto realizować, jak i nowych. M.in. samorząd postanowił kontynuować remont żłobka przy ul. Krowiej oraz rozpoczęcie budowy nowego żłobka. Placówka ta ma się znajdować przy ul. Sołtysowej,  a oba te projekty kosztować będą 5 mln zł. Nowy plan finansowy przewiduje również dofinansowanie placówek niepublicznych, co wynosi 680 zł na każde dziecko.

Wsparcie dla młodzieży

Miasto Wrocław zadba również o młodzież szkolną, a nie chodzi tu tylko edukację. Nowy plan finansowy zawiera też projekt zapobiegania próchnicy u dzieci. Chodzi w nim o specjalne programy, w których będą uczestniczyć uczniowie ze szkół podstawowych. Na ten cel miasto przeznaczy aż 2,7 mln zł. W planach jest również szczepienie ochronne przeciwko wirusowi HPV, a uczestniczyć w nim będą 13-latkowie obu płci. Łącznie w tym programie ma uczestniczyć 11 tys. nastolatków z Wrocławia. Kolejne 2,5 mln zł trafi do młodzieży utalentowanej sportowo. Kwota ta będzie miała pokryć stypendia i nagrody za wybitne osiągnięcie.

Medycyna i kultura – ważne cele społeczne

Nowy plan finansowy zakłada również profilaktykę i wykrywanie raka piersi u kobiet. Szacuje się, że skorzysta z niego mniej więcej 10 tys. kobiet z Wrocławia. Program zawiera badania, ale również konsultacje ekologiczne i edukacje zdrowotną. Miasto nie zapomina również o pomocy prawnej, psychologicznej i terapeutycznej dla wrocławian, którzy muszą radzić sobie z sytuacją kryzysową. Na pomoc dla tych osób przeznaczy się łącznie 1 mln zł.

Planuje się również przebudowanie i remont Willi Karpowiczów przy ul. Krzyckiej, gdzie ma znaleźć się siedziba Fundacji Olgi Tokarczuk. Wrocławianie będą tam mogli skorzystać także z kawiarni, sali spotkać i pokojów gościnnych. Przebudowa tej willi będzie kosztować ok. 4,5 mln zł.