Edukacja we Wrocławiu – czekają nas zmiany

Edukacja we Wrocławiu – czekają nas zmiany

Edukacja we Wrocławiu – czekają nas zmiany

Edukacja we Wrocławiu – czekają nas zmiany. Wiemy już, że miasto Wrocław planuje duże zmiany w kwestiach finansowych. Już 20 listopada odbędzie się pierwsze czytanie projektu nowej uchwały. Wiemy już, że szykują się zmiany dotyczące transportu miejskiego i oczywistym jest, że obecny stan epidemiologiczny wymusił na naszym samorządzie zmiany w zarządzaniu finansami. Nowy plan budżetu zawiera również wzmianki na temat edukacji. Co dokładnie nas czeka?

Ile Wrocław jest gotów wydać na edukację?

Autorzy projektu uchwały szacują, że łączne wydatki na edukację wyniosą 1,571 mld zł. Na co zostaną przeznaczone te niemałe pieniądze? 26% całego budżetu ma wynieść dofinansowanie opieki wychowawczej. Kwota subwencji oświatowej, jaką zaplanował samorząd miasta na 2021 r., to aż 760 mln zł. Warto zauważyć, że jest to prawie połowa wszystkich wydatków, jakie wiążą się z oświatą. Dlaczego to właśnie miasto będzie w tak znacznym stopniu finansować edukację, a nie państwo? Jak się okazuje, niestety subwencja ogólnopolskiego budżetu nie wystarczy, aby pokryć wynagrodzenia nauczycieli i pozostałych pracowników.

Infrastruktura oświatowa

Miasto planuje dofinansować rozbudowę i remonty infrastruktury oświatowej, a o jakie dokładnie placówki chodzi? M.in w planach jest budowa nowego przedszkola przy ul. Dębickiej, do którego docelowo ma uczęszczać 200 dzieci. Wrocławski samorząd wyraża nadzieje, że przedszkole to zostanie oddane do użytku już w 2021 r. Dodatkowo miasto wyda 16 mln zł na budowę nowego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, który będzie się mieścić przy ul. Asfaltowej.

Oprócz budowy nowych placówek miasto planuje przebudować także te istniejące. Jedną z takich szczęśliwych szkół jest ZS5 przy ul. Osobowickiej, który dostanie 11,5 mln zł. Plan zakłada utworzenie 6-oddziałowego przedszkola z dziesięcioma salami lekcyjnymi, wielofunkcyjnym boiskiem i salą gimnastyczną. Wrocław wyda także 6 mln zł na przebudowę SOSW przy ul. Parkowej.

Rozbudowy i remontu doczeka się także Szkoła Podstawowa nr 99 przy ul. Głubczyckiej. Tę wrocławską szkołę na Księżu Małym uda się zaopatrzyć w 11 sal lekcyjnych, kuchnię z jadalnią i dwie świetlice. Powstanie także specjalna sala gimnastyki korekcyjnej. Przewidywany koszt to 15 mln zł. Uczniowie Szkoły podstawowej nr 72 przy ul. Trwalej również będą mogli skorzystać z nowych planów. Dzięki nowym inwestycjom będą mogli skorzystać z hali do tenisa a także zewnętrznych kortów. Wszystkie inwestycje mają wynieść ponad 81 mln zł. Trzeba więc przyznać, że Wrocław na edukacji nie oszczędza.