IMiGW ostrzega przed gwałtownymi burzami nad Wrocławiem i Dolnym Śląskiem

IMiGW ostrzega przed gwałtownymi burzami nad Wrocławiem i Dolnym Śląskiem

Wrocław i okolice Dolnego Śląska zostały właśnie objęte drugostopniowym ostrzeżeniem o nadciągającej burzy, które wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dodatkowo, oprócz intensywnych opadów deszczu, możliwe jest pojawienie się silnego wiatru oraz lokalnych opadów gradu. Początek zagrożenia planowany jest na godzinę 12:00 dnia 28 maja, a jego zakończenie przewiduje się na godzinę 22:00.

Zalecamy, by w miarę możliwości jak najszybciej znaleźć schronienie w najbliżej położonym budynku, gdzie można bezpiecznie przeczekać nadciągającą burzę. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, poniżej znajdują się dodatkowe wskazówki jak najbezpieczniej przetrwać zbliżające się niebezpieczeństwo:

Unikajmy zatrzymywania się lub szukania ochrony pod drzewami, słupami energetycznymi (przerwana linia energetyczna może spowodować porażenie prądem), niestabilnymi konstrukcjami takimi jak wiaty czy wszelkiego rodzaju wysokie elementy – te są magnesem dla piorunów. Zamiast tego, poszukajmy schronienia w istniejących budowlach takich jak mosty, wiadukty, przepusty czy inne stałe konstrukcje. Jeśli to nie jest możliwe, wykorzystajmy naturalne zagłębienia terenu, takie jak rów czy głęboki dół.

Trzymajmy się z daleka od metalowych obiektów i unikajmy ich dotykania. Jeżeli znajdujemy się w pobliżu wody, natychmiast opuśćmy ją. Unikajmy również korzystania z telefonu komórkowego – najlepiej go wyłączyć.