Unikalne przypadki medycyny: małżeństwo seniorów z Wrocławia otrzymuje operacje serca w tym samym czasie

Unikalne przypadki medycyny: małżeństwo seniorów z Wrocławia otrzymuje operacje serca w tym samym czasie

W Centrum Chorób Serca, które działa w ramach 4 Wojskowego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, lekarze na przestrzeni dwóch dni przeprowadzili operacje wszczepienia zastawek aortalnych TAVI u małżeństwa, którym zdiagnozowano identyczną wadę serca. Niezwykła para seniorów poprosiła personel medyczny o możliwość wspólnego pobytu w szpitalu.

„Nigdy w mojej wieloletniej karierze nie spotkałem się z takim przypadkiem. Jest to prawdziwie poruszające wydarzenie – ta para jest ze sobą w każdych okolicznościach” – powiedział na wtorkowej konferencji prasowej prof. Waldemar Banasiak, dyrektor Centrum Chorób Serca w 4 Wojskowym Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu, który jest kardiologiem z ponad czterdziestoletnim stażem.

Danuta i Henryk Łukasiewiczowie pochodzący z Lubina są małżeństwem od 50 lat i obaj cierpieli na tę samą chorobę serca – zwężenie zastawki aortalnej.

Zabiegi przezskórne wszczepienia zastawek aortalnych TAVI przeprowadzono 24 kwietnia u pana Henryka, a dwa dni później, 26 kwietnia, u pani Danuty. Dzięki temu, mogli razem przebywać w pomieszczeniu pooperacyjnym Centrum Chorób Serca.