Koniec opłat za przejazd autostradą A4 i A2? Ministerstwo Infrastruktury wyjaśnia

Koniec opłat za przejazd autostradą A4 i A2? Ministerstwo Infrastruktury wyjaśnia

Rzecznik Ministerstwa Infrastruktury, Rafał Jaśkowski, udzielił PAP informacji, zgodnie z którymi nie przewiduje się przedłużenia umów koncesyjnych odnoszących się do autostrad A4 i A2. Wygaśnięcie obecnych umów zaowocuje przejęciem zarządu nad tymi odcinkami przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Resort Infrastruktury w swoich planach nie uwzględnia wprowadzenia opłat za korzystanie z tych odcinków przez pojazdy osobowe i motocykle.

Jaśkowski poinformował, że umowa koncesyjna dotycząca odcinka A4 Katowice – Kraków wygaśnie w marcu 2027 roku. Po jej zakończeniu, Ministerstwo Infrastruktury nie zamierza zawierać nowych umów na zarządzanie tym odcinkiem autostrady. Dodatkowo, nie przewiduje się wprowadzenia opłat za przejazd dla pojazdów osobowych oraz motocykli.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku umów koncesyjnych odnoszących się do autostrady A2 Świecko – Nowy Tomyśl – Konin. Te umowy wygasają w 2037 roku. Po ich wygaśnięciu, nie ma planów na zawieranie nowych umów na zarządzanie tymi odcinkami. Wszystkie odcinki, które obecnie są zarządzane przez koncesjonariuszy, przejdą w zarząd GDDKiA.

Rafał Jaśkowski przypomniał także, że wszystkie drogi ekspresowe na terenie Polski są darmowe dla pojazdów osobowych i motocykli. Od 1 lipca 2023 roku wszystkie odcinki autostrad zarządzanych przez GDDKiA stają się bezpłatne. Zniesiono opłaty na odcinkach A2 Konin – Stryków, A4 Wrocław – Sośnica. Bezpłatny jest również odcinek A1 Gdańsk – Toruń, który od 4 września 2023 roku jest dostępny bez opłat dla motocykli i samochodów dwuosiowych.