Politechnika Wrocławska wystawia na sprzedaż swoje dziedzictwo w Szklarskiej Porębie

Politechnika Wrocławska wystawia na sprzedaż swoje dziedzictwo w Szklarskiej Porębie

Politechnika Wrocławska, znana instytucja edukacyjna, postanowiła po raz kolejny wystawić na sprzedaż swój obiekt o nazwie „Radość” znajdujący się w malowniczej miejscowości Szklarska Poręba. Przez wiele lat ten ośrodek stanowił dla uczelni kompleks konferencyjno-szkoleniowy, usytuowany w cieniu góry Szrenicy.

W skład nieruchomości wchodzą dwie działki o łącznej wielkości 0,6 hektara. Na pierwszej z nich znajduje się hotel (zbudowany w latach 1976-1985), oferujący gościom 33 pokoje zakwaterowujące łącznie 108 osób. Druga działka jest domem dla zabytkowej willi, która była własnością Hermanna Hendricha – znanego niemieckiego pejzażysty i ilustratora.

Hendrich był jednym z kluczowych członków społeczności artystycznej i naukowej, która powstała na przełomie XIX i XX wieku w Szklarskiej Porębie. Był twórcą i pomysłodawcą słynnej Hali Legend (Hali Baśni), gdzie umieścił malowidła inspirowane germańską mitologią i lokalnymi legendami pogańskimi.

Artysta był częścią społeczności naukowej i artystycznej, która wyrosła w Szklarskiej Porębie na przełomie XIX i XX wieku. Społeczność ta, pod przewodnictwem pisarzy Carla i Gerharta Hauptmannów, miała swój początek w Dolinie Siedmiu Domów. Drugi z braci Hauptmann, laureat Nagrody Nobla, był jednym z pierwszych uznanych artystów, którzy zamieszkali w tej dolinie, w willi wybudowanej na fundamentach zniszczonej wiejskiej chaty.