Maturzyści z Wrocławia rozpoczęli egzaminy

Maturzyści z Wrocławia rozpoczęli egzaminy

W czwartek (4 maja) odbyło się rozpoczęcie tegorocznych egzaminów maturalnych. Uczniowie wrocławskiego XII Liceum Ogólnokształcącego zmierzyli się z testem z minimalnym stresem, ufając swoim możliwościom. To pierwsze egzaminy maturalne dla uczniów, którzy w swojej akademickiej drodze ominęli gimnazjum, zapisując się na czteroletni program liceum.

Matura podzielona jest na dwie części: pisemną i ustną. W części pisemnej uczniowie oceniani są z trzech przedmiotów obowiązkowych (język polski, matematyka i język angielski lub inny język obcy) oraz jednego lub dwóch przedmiotów dodatkowych, wynikających z osobistych zainteresowań.

Zdzisław Jaskólski, dyrektor XII LO we Wrocławiu, zwraca uwagę na istotną zmianę w tegorocznym egzaminie z języka polskiego. Zamiast dotychczasowych 170 minut uczniowie mają teraz cztery godziny na rozwiązanie wszystkich zadań.

Podczas wprowadzonego ponownie w tym roku segmentu ustnego uczniowie przechodzą test zarówno z języka polskiego, jak i wybranego języka obcego z części pisemnej egzaminu.

Egzamin ustny z języka polskiego polega na przygotowaniu prezentacji, do której trzeba się przygotować w ciągu kilku minut od wybrania pytania.