Na głównej trasie z Wrocławia do Wałbrzycha robotnicy przedłużą tunel kolejowy

Na głównej trasie z Wrocławia do Wałbrzycha robotnicy przedłużą tunel kolejowy

Trwają prace remontowe zabytkowego XIX-wiecznego tunelu kolejowego znajdującego się na poziomie Trzcińska na linii Wrocław – Wałbrzych – Jelenia Góra. Niestety, do 12 kwietnia wstrzymane zostały przewozy kolejowe pomiędzy Janowicami Wielkimi a stolicą Karkonoszy i jak potwierdziły PLK, zawieszenie to potrwa do 24 kwietnia. Rzecznik stwierdził, że przyczyną przedłużenia jest napotkanie przez wykonawcę niespodziewanych warunków gruntowych.

Remont starożytnego tunelu rozpoczął się w marcu tego roku i ma potrwać do 2024 roku. Celem jest poszerzenie tunelu tak, aby zmieściły się w nim dwa pociągi, umożliwiając im jednoczesny przejazd, co obecnie jest niewykonalne. Warto zauważyć, że przewozy kolejowe na tej trasie zostały zawieszone tylko na krótko.

Tylko w fazie początkowej i końcowej – zauważa Radosław Śledziński z zespołu prasowego Polskich Linii Kolejowych S.A.

Biuro prasowe podaje dalej, że z Niemiec sprowadzono zaawansowaną maszynę typu TEM, aby pociągi mogły w tym rejonie kursować jak zwykle, nie odstraszając pasażerów i turystów w drodze w Karkonosze. Maszyna ta umożliwi drążenie „tunelu do tunelu” przy zachowaniu spójności rozkładu jazdy pociągów.