Orest Lenczyk, legendarny trener piłkarski, zmarł w wieku 81 lat

Orest Lenczyk, legendarny trener piłkarski, zmarł w wieku 81 lat

Legendarny trener piłkarski, Orest Lenczyk, który przyczynił się do zdobycia tytułu mistrza i wicemistrza Polski przez wrocławski Śląsk, zmarł mając 81 lat. Informację o jego śmierci jako pierwszy podał do publicznej wiadomości Łukasz Gikiewicz, były zawodnik Śląska Wrocław, trenowany przez Lenczyka.

Lenczyk swoje pierwsze piłkarskie kroki stawiał w Sanoczance Sanok, która na koniec lat 60. przekształciła się w Stal Sanok. Później swoje umiejętności prezentował w barwach klubów takich jak Stomil Poznań, Ślęża Wrocław czy Moto Jelcz Oława. Swoją karierę zawodniczą rozgrywał przede wszystkim na pozycji lewego pomocnika. W trakcie gry w Ślęzy Wrocław, Lenczyk równocześnie kontynuował proces edukacyjny. Ze względu na uraz kolana musiał zakończyć swoją piłkarską karierę.

Podczas swojej wieloletniej pracy jako trener piłkarski, Orest Lenczyk miał okazję przekazać swoją wiedzę aż 21 klubom. Zdobył tytuł mistrza Polski z Wisłą Kraków (podwójnie) oraz z wrocławskim Śląskiem w 2012 roku. Wicemistrzostwo Polski zdobył prowadząc drużyny GKS Bełchatów, Stal Mielec i ponownie Śląsk Wrocław. Z kolei brązowe medale wywalczył z Ruchem Chorzów oraz ze Śląskiem Wrocław. Lenczyk miał pod swoją opieką również inne zespoły Ekstraklasy takie jak: GKS Katowice, Pogoń Szczecin, Widzew Łódź i Cracovia. Śląsk Wrocław trenował w latach 1979-1980 oraz 2010-2012.

W maju 2014 roku Lenczyk został zwolniony z ostatniego klubu na jakim pełnił funkcję trenera, Zagłębie Lubin. Jego wyniki są imponujące – prowadził drużyny w 587 meczach Ekstraklasy, co jest absolutnym rekordem.