Prezydent Wrocławia zachęca do tolerancji

Prezydent Wrocławia zachęca do tolerancji

Prezydent Wrocławia zachęca do tolerancji

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk ogłosił, że Wrocław również będzie obchodził tzw. Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Polski udział w tej inicjatywnie zaczął się wraz z decyzją Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, który wystosował pewien apel. Trzaskowski zachęcił prezydentów innych miast, aby dzisiaj, 16 listopada, organizowali w swoim mieście obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji. Podpis złożył między innymi prezydent Wrocławia.

Plany na 16 listopada

W planach są m.in warsztaty online, których tematyką mają być stereotypy, uprzedzenia i dyskryminacja. Ma odbyć się również sesja pytań i odpowiedzi, dotyczących „praw osób LGBT+” i kilka audycji radiowych. Wrocławianie będą mogli też zapoznać się z projekcją graficzną związaną z Dniem Tolerancji. Taka projekcja będzie się wyświetlać w pojazdach MPK, a także na stadionie we Wrocławiu. Dzisiaj o 10:00 pojawią się też pierwsze konkursy z nagrodami.

Jaka jest idea?

Zachęcanie do tolerancji wydaje się słuszne i każdy powinien się zgodzić co do tego, że żyjąc w społeczeństwie należy okazywać sobie szacunek. W dokumencie prezydenta Warszawy pojawiają się jednak pewne nieścisłości. Pojawia się w nim definicja tolerancji, wedle której jedną z jej części składowych jest akceptacja. Słownik języka polskiego PWN-u jednak rozróżnia tolerancję od akceptacji. Ta pierwsza ma być pozwoleniem na istnienie czegoś, nawet jeśli się z tym nie zgadzamy. Drugie pojęcie z kolei oznacza zgodzenie się i przyznanie słuszności pewnemu stanowisku. O ile promowanie tolerancji jest słuszne ze swojej natury, to czy powinniśmy przekonywać się na wzajem, że należy wszystko akceptować?

Nie tylko prezydent popiera

Warto dodać, że oprócz prezydenta Wrocławia, akcję poparły takie organizacje pozarządowe jak Kultura Równości, Fundacja Go’n’Act czy Kalejdoskop Kultur. Oprócz tego akcje poparło Regionalne Centrum Wsparcia Inicjatyw Pozarządowych, Centrum Aktywności Tarnogaj oraz Centrum Mieszkańców Nowe Łąki.