Soczewki kontaktowe – wybór dobry dla… każdego?

Soczewki kontaktowe – wybór dobry dla… każdego?

Osoby z wadami wzroku stanowią większość naszego społeczeństwa. Szacunki mówią, że około 75% ludzi ma wady wzroku, które powinny być w jakiś sposób korygowane. Jaki? W grę wchodzą trzy rozwiązania. Laserowa korekcja wzroku, która jest najrzadziej spotykaną opcją. Okulary, które z kolei są najczęstsze. Soczewki kontaktowe są wyborem może nie tak popularnym, jak okulary, jednak widać, że sięga po nie coraz więcej osób. To bardzo wdzięczna forma korekcji wzroku, która ma niemalże same plusy. W dodatku może być stosowana przez prawie wszystkich. Czemu prawie?

Kto nie może nosić szkieł kontaktowych?

Na wstępie uspokoimy czytelników – soczewki kontaktowe to wybór, na który może zdecydować się niemal każda osoba z wadami wzroku. Prawdę mówiąc, również te, które wad nie mają i chcą nosić soczewki wyłącznie dla pokreślenia koloru oczy czy też nawet zupełnej jego zmiany – mowa tu o soczewkach kosmetycznych.

Wyjątki jednakże istnieją i część osób nie powinna nosić soczewek wcale albo wyeliminować tylko określone ich rodzaje. Dlatego też zawsze przed założeniem pierwszej pary szkieł kontaktowych powinno się umówić na konsultację ze specjalistą – jest nim lekarz okulista albo optometrysta. Do ich zadań należy rozpoznanie wady wzroku, dopasowanie do niej odpowiedniego typu szkieł kontaktowych oraz ewentualnie wskazanie przeciwwskazań. Należą do nich niektóre choroby oczu, choroby ogólnoustrojowe, zwłaszcza związane z ciśnieniem, czy też alergie – zarówno na materiał, z którego robi się soczewki, jak i np. na pyłki czy kurze. Trzeba jednak podkreślić, że takie rozpoznanie zawsze powinno być indywidualne i nie należy robić go na własną rękę. Tak samo nie powinno się pomijać wizyty u specjalisty, nawet jeśli znamy wadę wzroku, bo nosimy okulary. Co ważne – wartość korekcji soczewek okularowych może być inna, niż soczewek kontaktowych.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Szkła kontaktowe można podzielić wg różnych kryteriów. Należy do nich np. materiał, z którego są zrobione, stopień uwodnienia, przepuszczalności tlenu czy – najważniejszy dla osoby używającej soczewek – czas noszenia. Tutaj rozróżniamy trzy podstawowe rodzaje:

  • szkła jednodniowe, które zakładane są rano, noszone do wieczora, a następnie wyrzucane,
  • szkła miesięczne dzienne – te z kolei zakłada się rano, nosi do wieczora, jednak po zdjęciu można założyć je kolejnego dnia i tak przez cały miesiąc,
  • szkła miesięczne całodobowe – tutaj również okres używalności wynosi 30 dni (miesiąc), jednak soczewek nie trzeba zdejmować codziennie, można je nosić nawet przez 4-6 dni pod rząd.

Które soczewki wybrać? Odpowiedź zależy od trybu życia, możliwości ekonomicznych czy indywidualnych predyspozycji oka. Najbardziej popularne są soczewki miesięczne dzienne, jak EyeLove Exclusive Pro, które są bardzo ekonomiczne, a przy tym wygodne. Oczywiście wymagają czynności pielęgnacyjnych, w przeciwieństwie do jednodniowych, jednak nie zabierają one wiele czasu. Szukając optymalnego wyboru warto sprawdzić soczewki miesięczne ranking, w którym można znaleźć najlepsze i najbardziej popularne modele.

Zalety soczewki kontaktowych

Co sprawia, że szkła kontaktowe stają się coraz popularniejsze? Ich wygoda i funkcjonalność w praktycznie każdych warunkach. W przeciwieństwie do okularów nie parują, zapewniają dobrą jakość widzenia niezależnie od pogody, dają również dużo lepsze widzenie na boki (peryferyjne) niż okulary. Nie przysłaniają pola widzenia oprawkami, a także świetnie spisują się w czasie uprawniania sportu czy aktywności fizycznej (https://womactive.pl/reklama/soczewki-kontaktowe-rozwiazanie-dla-aktywnych-kobiet/). Wcale przy tym nie muszą być – co warto wiedzieć – droższe niż klasyczne okulary korekcyjne, które przecież też trzeba wymieniać co kilka lat i kupować nowe soczewki albo/i oprawki.