Alert powodziowy we Wrocławiu: Wzrastają stany wód lokalnych rzek

Alert powodziowy we Wrocławiu: Wzrastają stany wód lokalnych rzek

Wcześniejszy stan zagrożenia, obejmujący zaledwie 28 osiedli we Wrocławiu, został rozszerzony we wtorek na praktycznie całe miasto. Tym samym, drugi stopień powodziowy – pomarańczowy alert – zainteresował niemal cały Wrocław. Rzeki takie jak Ślęza, Widawa, Bystrzyca i Oława prezentują niepokojąco rosnące poziomy wód.

Nie tylko obszar miasta jest narażony na powódź. Barycz i Sąsiesznica pozostają również zagrożone pod Wrocławiem. Podobnie jest z Odrą, szczególnie na odcinku od ujścia Widawy w kierunku północnym. Pojawienie się topniejącego śniegu i opadów deszczu w poniedziałek spowodowało nadmiar wody w tych rzekach.

Według ostatniego komunikatu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, intensywny przepływ wód pochodzących z opadów i roztopów prowadzi do wzrostu poziomów wody, czasami przekraczając progi ostrzeżeń. Przewiduje się, że poziomy te będą nadal rosły, co może skutkować przekroczeniem stanów ostrzegawczych. W Gniechowicach istnieje prawdopodobieństwo, że Czarna Woda przekroczy stan alarmowy.

Stan alarmowy Ślęzy został już przekroczony w poniedziałek w Borowie i Białobrzeziu, podobnie jak Sąsiecznica pod Żmigrodem.