Ceny paneli fotowoltaicznych we Wrocławiu. Sprawdź, co ma na to największy wpływ

Ceny paneli fotowoltaicznych we Wrocławiu. Sprawdź, co ma na to największy wpływ

W ostatnich latach obserwujemy stopniowy spadek cen paneli fotowoltaicznych. Dzięki temu coraz więcej inwestorów może sobie pozwolić na zakup własnej instalacji do produkcji energii elektrycznej ze słońca. Fotowoltaika przestała być propozycją wyłącznie dla osób majętnych, choć nadal stanowi inwestycję mocno obciążającą budżet domowy. Co tak naprawdę ma największy wpływ na ceny nie tyle samych paneli, co kompletnej instalacji PV? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Jakość samych paneli

To właśnie panele fotowoltaiczne w głównej mierze odpowiadają za całkowity koszt wykonania instalacji. Cena systemu jest ściśle uzależniona nie tylko od liczby modułów, ale także ich jakości. Po tym też można poznać profesjonalną firmę zajmującą się montażem fotowoltaiki – jeśli walczy ona o klienta wyłącznie niską ceną, oferując najtańsze moduły niewiadomego pochodzenia, to radzimy zachować daleko idącą ostrożność.

Najdroższe są te panele fotowoltaiczne, które osiągają najlepsze parametry wydajnościowe. Szukaj ich na liście Tier-1, którą co kwartał publikuje agencja Bloomberg New Energy Finance. Ważna jest jednak także marka producenta – tutaj warto postawić na panele firmy, która jest obecna na rynku od dłuższego czasu i zbiera pozytywne recenzje użytkowników oraz instalatorów.

Moc instalacji

Nie powinno być dla Ciebie zaskoczeniem to, że cena instalacji fotowoltaicznej jest ściśle uzależniona od jej wielkości, a tym samym mocy. Pamiętaj jednak, aby nigdy nie szukać na tym polu przesadnych oszczędności. Chodzi o to, że zakup zbyt słabej instalacji PV tylko po to, aby zaoszczędzić np. kilka tysięcy złotych nie jest rozsądną decyzją. Taka instalacja nie zaspokoi Twoich potrzeb energetycznych, co także wydłuży okres jej zwrotu.

W dobie dopłat do fotowoltaiki, np. z programu „Mój Prąd”, można sobie pozwolić na dobranie takiej instalacji, która rzeczywiście będzie dobrze dopasowana do konkretnego gospodarstwa domowego, rolnego czy firmy.

Przykładowo: jeśli Twoje średnioroczne zużycie prądu wynosi np. 5000 kWh, to wiadomo, że potrzebujesz instalacji PV o mocy minimum 6 kW (przewymiarowanie na okoliczność aktualnego systemu rozliczeń – odbieramy z sieci 80 proc. wprowadzonej do niej energii).

Jakość falownika

Nieprzypadkowo określa się falownik mianem serca instalacji fotowoltaicznej. To od tego niewielkiego urządzenia w głównej mierze zależy sprawność całego systemu oraz jego bezawaryjne działanie. Dlatego na inwerterze nigdy nie powinno się oszczędzać, co oczywiście nie oznacza, że trzeba za niego przepłacać.

Dobór falownika zostaw profesjonalnej firmie, która będzie odpowiedzialna za montaż systemu. Zwróć natomiast uwagę na to, czy zaproponowany inwerter pochodzi od cenionego na rynku producenta i czy jest objęty możliwie jak najdłuższą gwarancją. Sprawdź także, w jaki sposób ta gwarancja jest realizowana – na miejscu, w systemie door-to-door czy może (to najgorszy scenariusz) producent wymaga, aby to użytkownik wysłał uszkodzony falownik do serwisu, np. w Chinach.

Renoma wykonawcy instalacji

Instalacja fotowoltaiczna musi służyć właścicielowi przez wiele lat, natomiast na jej bezawaryjną i efektywną pracę wpływ ma nie tylko jakość podzespołów, ale także fachowość montażu. Wszystko tak naprawdę zaczyna się na etapie projektowania instalacji i dobierania jej poszczególnych elementów.

Prace te należy powierzyć profesjonalnej, uznanej na lokalnym rynku firmie. We Wrocławiu i regionie szczególnie dobrą opinią zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i biznesowych cieszy się Sun For You. Z ofertą firmy możesz się zapoznać na stronie https://sunforyou.pl/.

Jaki jest końcowy koszt wykonania instalacji fotowoltaicznej?

Nie da się tego dokładnie oszacować bez wiedzy na temat mocy instalacji, sposobu montażu, a także jakości zastosowanych komponentów. W dużym przybliżeniu można natomiast przyjąć, że średni koszt instalacji fotowoltaicznej we Wrocławiu waha się od 4 do 6 tys. zł za 1 kW.