Jak wybrać eleganckie i wytrzymałe ławki parkowe?

Jak wybrać eleganckie i wytrzymałe ławki parkowe?

Mała architektura miejska to bardzo ważne element aranżacji terenów parkowych i zielonych skwerów. Dobrze zorganizowana służy młodszym i starszym mieszkańcom miasta, którzy mogą odpocząć i zrelaksować się w otoczeniu natury.

Ławki miejskie – co warto o nich wiedzieć?

Ławki miejskie to jeden z najważniejszych elementów małej architektury. Są niezbędne do wypoczynku, rekreacji i spełniają istotną rolę wbudowaniu relacji międzyludzkich. Ławeczki sprzyjają spotkaniom z innymi ludźmi, rozmowom i relaksacji. Integracja międzyludzka w dobie panującej wszechobecnie cyfryzacji to bardzo ważna sprawa. Oprócz tej funkcji ławki są niezbędne osobom starszym, które muszą więcej odpoczywać podczas spaceru. Czytanie ulubionego magazynu czy książki na łonie natury na wygodnym siedzisku to dla wielu osób cos niepowtarzalnego.

Niestety w niektórych miejscowościach nie dba się należycie o odpowiednie zagospodarowanie terenów zielonych. Skutkuje to nie tylko zubożeniem estetyki miasta, ale też odbije się na komforcie mieszkańców. Jakie więc powinny być miejskie ławeczki, aby spełniały w 100 procentach swoje zadania i cieszyły oko użytkowników?


Podwójna ławka łódzka z metalu i drewna, fot. eco-market.pl

Sposób wykonania – materiał i wytrzymałość

Przede wszystkim każda ławka, która znajdzie się w parku czy na miejskim skwerze, powinna być solidnie wykonana. Najlepsze, certyfikowane materiały to gwarancja użytkowania na długie lata. Trzeba zawsze pamiętać o tym, że ławeczki muszą wpisać się w otoczenie, dlatego ich wygląd i ogólny design są ważne. Najczęściej w parkach miejskich i na skwerach ustawia się ławki nowoczesne, bo taki jest zamysł architektoniczny. Mają one niewyszukane kształty, charakteryzują się minimalizmem oraz stonowanymi kolorami. Natomiast jeśli chodzi o materiały, królują: kamień, stal, drewno i beton.

Najlepiej jednak z zielenią koresponduje naturalne drewno. Naturalne, z wyraźnym usłojeniem i innymi cechami jednostkowymi prezentuje się bardzo efektownie. Drewniane elementy pociągnięte woskiem lub lakierem wyglądają jeszcze okazalej. Zdecydowanie bardziej odporne na działanie czynników atmosferycznych i na uszkodzenia mechaniczne są jednak ławki metalowe. Niestety szybko się nagrzewają i wychładzają, co jest bardzo niekorzystne dla użytkowników. Z kolei plastik, szczególnie ten słabej jakości, łatwo ulega deformacji i uszkodzeniom mechanicznym.

Bardzo ciekawie prezentują się ławki drewniano-kamienne. Siedzisko wykonane z naturalnego drewna łączy się z gryzową lub betonową podstawą. Tego typu realizacje można zobaczyć w wielu miejscach, np. tutaj: eco-market.pl. Często w parkach i na skwerach można spotkać tego typu ławki, ale w formie mocno nowoczesnej. Są to np. modele bez oparcia lub mające mniej popularne kształty np. kostki, sześciany czy koła.

Niektóre ławki wykonane są w całości z betonu. Inne mają jedynie drewniane siedzisko. W jednym i drugim przypadku tego typu ławeczki prezentują się bardzo atrakcyjnie. Nowoczesne kształty nadają przestrzeni atrakcyjnego charakteru i podnoszą estetykę miejsca. Betonowo-drewniane kostki lub ławki w kształcie łuku czy ławo-donice tworzą niepowtarzalny klimat miejskiej nowoczesności.


Betonowa łąwka rogal z drewnianym siedziskiem, fot. eco-market.pl

Inne ważne elementy miejskiej architektury

Oprócz wygodnych ławeczek w parku i na skwerkach znajdują się inne elementy małej architektury, na przykład różnego rodzaju stoły. Budują przyjazny klimat i atrakcyjność danej lokalizacji i przede wszystkim zapewniają zdrową formę rozrywki dla mieszkańców miasta. Mogą to być betonowe stoliki do gry w szachy z wtopioną płytą grysową lub marmurkową.

Podobnie duże zainteresowanie budzą betonowe stoły do gry w ping-ponga. Oprócz tego na dobrze zagospodarowanych terenach zielonych można spotkać stoliki i ławy kamienne, drewniano-kamienne czy drewniano-metalowe. Co więcej, w parku nie powinno zabraknąć także estetycznych koszy na śmieci. Niestety coraz częściej ich brakuje, co generuje jeszcze większe zaśmiecenie miasta.


Nowoczesna ławka parkowa z betonu i drewna oraz pasujący do niej kosz na śmieci, fot. eco-market.pl

Wygoda to podstawa dobrego odpoczynku w parku, jednak sporo nowoczesnych ławek nie ma oparcia. Wyglądają niebanalnie, ale nie spełniają wymagań każdej grupy wiekowej. Osoby, które chcą spędzić w parku nieco więcej czasu, np. z ulubioną lekturą, szukają raczej ławek bardzo wygodnych. Takie są właśnie komfortowe ławeczki profilowane z oparciem, które dopasowują się idealnie do anatomicznego kształtu sylwetki. Nawet kilka godzin spędzonych na takiej ławeczce na pewno nie będzie wiązał się z bólem pleców czy karku.

Ciekawie i elegancko, a przede wszystkim bezpiecznie, zaaranżowana przestrzeń miejska to gwarancja dobrze spędzonego wolnego czasu. To także poczucie bezpieczeństwa i komfortowe warunki do spotkań z ludźmi.