Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu zaprasza na retropodróż historycznymi środkami transportu

Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu zaprasza na retropodróż historycznymi środkami transportu

Za zapomnianymi trasami kolejowymi rusza Klub Sympatyków Kolei, który ma swoją siedzibę we Wrocławiu. Organizacja planuje urządzić trzy retrospektywne podróże w interesujących miejscach takich jak Leśnica, okolice Wrocławia oraz Kocie Góry. Jak podkreśla Michał Wychodil z Klubu Sympatyków Kolei, aspiracje grupy to odtworzenie i przypomnienie tras, które zostały zarzucone i zapomniane.

Obecnie, po wieloletniej przerwie, te linie kolejowe są ponownie otwierane i odnawiane. Daje to okazję do odbycia wyjątkowych podróży, które nie były dostępne dla młodszych generacji – tłumaczy Michał Wychodil.

Pierwszym punktem na trasie retro podróży jest miejscowość Leśnica. Skład pociągu, którym podróżnicy będą podróżować, obejmuje między innymi wagon z lat 20., a napędza go kultowy „Fiat”, czyli spalinowóz SU 45 – jak mówi o nim w żargonie kolejarskim sam Michał Wychodil.

Jak tylko skład dotrze do Leśnicy, lokomotywa przeprowadzi serię manewrów i zmieni kierunek jazdy. Następnie, droga powrotna poprowadzi przez fragment linii kolejowej przechodzącej przez stację towarową Wrocław Gądów, niezwykle rzadko uczęszczaną przez pociągi pasażerskie. Po godzinie 11 „Fiat” rozpocznie swoją podróż do Kocich Gór, innymi słowy do Trzebnicy, a na zakończenie dnia wykona okrężną trasę wokół Wrocławia.

Pierwsza etap projektu o nazwie “Kolejowe szlaki Dolnego Śląska” zaplanowany jest na 25 listopada. Kolejne edycje przewidziane są na wiosnę. Zyski z biletów zostaną przeznaczone na renowację historycznego taboru kolejowego.