Moda na nowoczesne altany ogrodowe. Sprawdź dlaczego są tak populane.

Moda na nowoczesne altany ogrodowe. Sprawdź dlaczego są tak populane.

W zbliżającym się sezonie wiosenno-letnim warto postawić na wyjątkowo lekkie elementy konstrukcyjne przeznaczone do wszelkiego typu terenów zielonych, czyli nowoczesne altany ogrodowe. Sprawdzą się one znakomicie nie tylko w przydomowych kącikach grillowych, ale też w zewnętrznych strefach lokali gastronomicznych. Wykonane z aluminium i metalu, z poliwęglanowym lub materiałowym zadaszeniem, zrobią niemałe wrażenie na gościach, a przy tym są bardzo wytrzymałe i odporne na użytkowanie. Dodatkowym plusem jest zaś łatwy montaż, co stanowi ich niewątpliwy atut.

Stylowe altany z poliwęglanowym dachem

Popularność owych altan, wynika zwłaszcza z faktu, iż są one stylowe i wspaniale prezentują się w otoczeniu natury. Poza tym idealnie komponują się z meblami w absolutnie każdej stylistyce. Co więcej, stosunkowo często spotyka się również metalowe pawilony z tkaninowym dachem, które choć znoszą spore obciążenia, niestety nie chronią przed deszczem – poszycie wykonane jest tu z poliestru.

Z drugiej strony, nowoczesne altany poliwęglanowe skutecznie chronią meble ogrodowe, czy jacuzzi przed uciążliwymi czynnikami atmosferycznymi (wiatrem, deszczem i promieniowaniem UV). Mimo izolacji wciąż jednak umożliwiają dostęp do światła słonecznego, zachowując odpowiedni stopień bezpieczeństwa.

Nowoczesne altany znacznie różnią się od tradycyjnych, drewnianych modeli – minimalistyczne formy o prostych liniach w niczym nie przypominają bogato zdobionych, ażurowych modeli sprzed jeszcze kilku lat. Króluje zaś ciemniejsza, stonowana kolorystyka, a w szczególności szarości i brązy – przykłady podobnych altan i pawilonów ogrodowych można zobaczyć chociażby na stronie ogrodosfera.pl. Tak samo, jeżeli mowa o kształtach, prym wiodą kwadraty i prostokąty. Okrągłe altanki odeszły więc chwilowo w cień, choć zdarzają się wyrafinowane warianty sześciokątne.


Nowoczesna metalowa altana, fot. Ogrodosfera.pl

Wielozadaniowość i magia nowoczesnych altan ogrodowych

Najczęściej, altany służą do wypoczynku i montuje się je raczej w ustronnych częściach posesji. Jednocześnie, projekty zgodne z bieżącymi trendami łączą w sobie wiele rozmaitych funkcji, począwszy od przytulnego miejsca relaksu, po świetny punkt do organizacji przyjęć. W zależności od potrzeb mogą być okazałe (altany grillowe), bądź naprawdę małe. Jednak większość z nich jest uniwersalna i doskonale uzupełni każdą aranżację ogrodu.

Do altan dokupić można także ściany boczne, służące do zabudowy konstrukcji i jej ochrony przed wiatrem i zacinającym deszczem. Dodatkowo taka osłona pozwala zachować odrobinę intymności. Warto również zdecydować się na zasłony, zawieszone na prowadnicach, o wysokich walorach estetycznych – można bowiem atrakcyjnie je zebrać i spiąć wokół słupów nośnych. Ponadto, niektóre modele posiadają w zestawie podłogę. Zazwyczaj, wśród akcesoriów dostępne są też moskitiery.


Duża altana z dachem z poliwęglanu na tarasie, fot. Ogrodosfera.pl

Do głównych zalet nowoczesnych altan z poliwęglanu należy zaś fakt, iż posiadają one naturalną odporność na korozję, rdzę i gnicie, dlatego nie trzeba ich konserwować (demontaż altany na zimę tez nie jest też konieczny). Poliwęglan wykazuje również doskonałą izolację akustyczną i jest odporniejszy od szkła. Nie musimy się zatem martwić, że dach altany postawionej pod drzewami pęknie.

Nowoczesna architektura ogrodowa zachwyci niejednego i będzie praktycznym rozwiązaniem dla użytkowników. Ekskluzywna altana doda też uroku i elegancji, urozmaici krajobraz i posłuży przez długie lata.