Nawiązanie bezpośrednich lotniczych powiązań między Wrocławiem a Helsinkami pobudzi rozwój relacji biznesowych

Nawiązanie bezpośrednich lotniczych powiązań między Wrocławiem a Helsinkami pobudzi rozwój relacji biznesowych

Nowe bezpośrednie połączenie lotnicze między Wrocławiem a Helsinkami, które ma zostać uruchomione, stanowi istotny bodziec do rozwoju współpracy gospodarczej – jak zauważyła Małgorzata Węgrzyn-Wysocka, honorowy konsul Republiki Finlandii we Wrocławiu. Podkreśliła ona, że Finowie przyniosą ze sobą do Wrocławia swój krajowy urok i szczęście, podczas gdy my oferujemy im wrocławską gościnność i otwartość.

Bezpośrednie połączenie lotnicze między Wrocławiem a Helsinkami zacznie świadczyć usługi w kwietniu. Oficjalne otwarcie tych połączeń zaplanowano na 4 kwietnia. Dodatkowo, specjalne wydarzenie o nazwie „Sobota Fińska” jest planowane na 20 kwietnia na wrocławskim porcie lotniczym. Będzie to dzień pełen atrakcji, podczas którego można będzie zaznajomić się z kulturą, ciekawymi miejscami i kuchnią Finlandii.

Na Dolnym Śląsku działa około 40 firm fińskich, a ponad stu obywateli Finlandii mieszka tu na stałe. Co więcej, we Wrocławiu działa szkoła, która oferuje weekendowe zajęcia dla dzieci fińskich. Wśród popularnych miejsc jest również fińska wioska Kalevala, położona niedaleko Karpacza.

Fińska społeczność we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku ciągle rośnie. Obejmuje zarówno menedżerów przybywających tu do pracy, jak i emerytów decydujących się zamieszkać w tym rejonie. Wiele z nich to osoby, które kiedyś odwiedziły Polskę na wakacje lub pracowały tutaj, a teraz postanowiły osiedlić się na stałe. Małgorzata Węgrzyn-Wysocka wspomina o co najmniej trzech parach emerytów, które nabyły domy w Kotlinie Kłodzkiej i regularnie uczestniczą we wszystkich wydarzeniach organizowanych przez konsulat, w tym obchodach dnia niepodległości Finlandii.